Kamerun: Coroczne protesty nie mia³y du¿ej si³y

[2011-02-25 09:58:28]

Jak podaje afrol.com, 23 lutego w Kamerunie mia³y miejsce obejmuj±ce ca³y kraj antyrz±dowe protesty. Demonstranci domagali siê, by ust±pi³ prezydent Paul Biya. Jednak w Doala i Jaunde - dwóch najwiêkszych miastach, policja bez trudu poradzi³a sobie z demonstrantami, przewa¿nie szybko przepêdzaj±c ich z ulic.

Protesty by³y trzecimi tego dnia roku od demonstracji przeciwko podwy¿kom cen ¿ywno¶ci 23 lutego 2008 roku. Tym razem organizatorzy zapowiadaj±, ¿e bêdzie mia³a miejsce rewolta na skalê tej, która doprowadzi³a do obalenia Hosniego Mubaraka. Jednak zarówno protestuj±cy, jak i media odnotowali, ¿e tegoroczny protest 23 lutego by³ s³abszy od tych, które przeprowadzono w poprzednich latach. Wiêkszo¶æ wezwañ do rewolty pochodzi ze ¶rodowisk emigracyjnych, które chc± zaktywizowaæ opozycjê w kraju, który czekaj± wkrótce wybory prezydenckie.

Jak podaje cameroononline.org, obserwatorzy polityczni twierdz±, ¿e Kamerun wykazuje wiele cech podobnych do tych, które maj± pañstwa bêd±ce aren± wielkich protestów. Lyombe Eko, profesor dziennikarstwa na Uniwersytecie w Iowa, zauwa¿y, ¿e ten ¶rodkowoafrykañski kraj boryka siê z takimi samymi problemami, jak Libia, Egipt czy Tunezja: wysokim bezrobociem i rosn±cymi cenami podstawowych artyku³ów. Jego zdaniem zw³aszcza brak pracy dla absolwentów wy¿szych uczelni stanowi potencjalne ¼ród³o protestów ulicznych.

Problemem w Kamerunie jest tak¿e korupcja i du¿e nierówno¶ci spo³eczne, które sprawiaj±, ¿e wiêkszo¶æ obywateli nie korzysta ze wzrostu gospodarczego. Ewentualna rewolta bêdzie mia³a jednak inne zaplecze kulturowe ni¿ w krajach pó³nocnoafrykañskich, gdy¿ w Kamerunie religijn± wiêkszo¶æ stanowi± chrze¶cijanie, ale konflikty miêdzy nimi a muzu³manami nie odgrywaj± wiêkszej roli. Spory maj± raczej charakter regionalny, a podzia³y przebiegaj± miêdzy ludno¶ci± anglo- i frankojêzyczn±.

Jaros³aw Klebaniuk


drukuj poleæ znajomym poprzedni tekst nastêpny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za po¶rednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, czê¶æ na górze
od 25.10.2024, co tydzieñ o 17 w pi±tek
Fotograf szuka pracy (Krk ma³opolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukujê
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam ksi±¿ki
Poszukujê ksi±¿ek
"PPS dlaczego siê nie uda³o" - kupiê!!!
Lca

Wiêcej og³oszeñ...


23 kwietnia:

1890 - W Bia³ej Krakowskiej (dzi¶ dzielnica Bielska-Bia³ej) dosz³o do demonstracji robotniczej. W wyniku staræ z ¿andarmeri± zginê³o 11 osób.

1910 - W Tomaszowie Maz. urodzi³ siê Emanuel Mink, pseud. Mundek, dzia³acz komunistyczny, stolarz, uczestnik hiszpañskiej wojny domowej oraz francuskiego ruchu oporu w czasie II wojny ¶wiatowej. Honorowy obywatel demokratycznej Hiszpanii.

1919 - W Krakowie rozpoczê³y siê: XVI Zjazd PPS, XV Kongres PPSD, XVI Zjazd PPS zaboru pruskiego. Zjazdy podjê³y decyzjê o po³±czeniu siê w jednolit± Polsk± Partiê Socjalistyczn±; przyjêto zasadê parlamentarnej drogi do socjalizmu.

1941 - Urodzi³ siê Paavo Lipponen, polityk fiñski, dziennikarz, dzia³acz Fiñskiej Partii Socjaldemokratycznej, 1995-2003 premier, od 2003 przewodnicz±cy parlamentu.

1942 - Urodzi³ siê Étienne Balibar, francuski filozof marksistowski, profesor filozofii politycznej i moralnej na Uniwersytecie Paris X w Nanterre.

1999 - 16 osób zginê³o w ataku lotnictwa NATO na stacjê radiowo-telewizyjn± w Belgradzie.

2006 - Na Wêgrzech odby³a siê II tura wyborów parlamentarnych, w których zwyciê¿y³a Wêgierska Partia Socjalistyczna.


?
Lewica.pl na Facebooku