24 marca obchodzono Światowy Dzień Gruźlicy. Ta zakaźna choroba - ciężka, długa i często śmiertelna - przynosi cierpienie milionom ludzi, głównie w krajach rozwijających się. Eksperci z międzynarodowej organizacji Powstrzymać Gruźlicę uważają, że jeśli nie nastąpi przełom w leczeniu choroby, do połowy dekady zachoruje na nią 40 milionów ludzi i umrze osiem milionów. Aby działania były skuteczniejsze, trzeba szybciej wykrywać chorobę i dostarczać pacjentom leki, a to nie zawsze jest możliwe.
Wielu ludzi w naszym kraju ma gruźlicę. Dostaliśmy pół miliona dawek leków, ale połowy chorych nie możemy nawet zidentyfikować - powiedział minister zdrowia Tanzanii, profesor David Mwakyusa.
W Polsce zapadalność na gruźlicę jest dwukrotnie wyższa od średniej w Unii Europejskiej i wynosi ok. 25 przypadków na 100 tys. osób.
Ekspertów niepokoi też gruźlica oporna na leki, która w ostatnich latach zaczęła pojawiać się na przykład we Wschodniej Europie. Jedyna dostępna szczepionka na gruźlicę jest stara i nie zawsze dobrze działa. Wprawdzie naukowcy mają dobre wiadomości: eksperci z londyńskiego uniwersytetu UCL poinformowali o wykryciu białka, które może pomóc w stworzeniu nowej szczepionki, choć badania potrwają jeszcze zapewne wiele lat, a upowszechnienie szczepionki przy oszczędnościowym nastawieniu większości systemów opieki zdrowotnych może nie być proste.
lewica.pl w telefonie
Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:
1870 - W Symbirsku urodził się Włodzimierz Lenin, przywódca rewolucji bolszewickiej.
2007 - Miała miejsce I tura wyborów prezydenckich we Francji - do II tury przeszli Nicolas Sarkozy i Ségolène Royal.
2009 - Afrykański Kongres Narodowy wygrał wybory parlamentarne w RPA.
2011 - W Omanie ok. 3 tys. demonstrantów wyszło na ulice miasta Salala, żądając od sułtana przeprowadzenia reform.
2012 - We Francji odbyła się I tura wyborów prezydenckich, w której zwyciężył kandydat socjalistów François Hollande przed urzędującym prezydentem Nicolasem Sarkozym.