Indie: Robotnicy zakładów Suzuki ostrzelani na polecenie dyrekcji

[2011-10-19 13:08:09]

Międzynarodowa Federacja Metalowców (International Metalworkers Federation - IMF) zwraca się z prośbą o międzynarodową solidarność z robotnikami zakładów Suzuki w mieście Manesar w Indiach. Po miesiącu walki strajkowej zakończonej pod koniec września porozumieniem z zarządem firmy, siedem tysięcy robotników zakładów Suzuki powróciło do pracy. Dyrekcja firmy jednak natychmiast złamała zasady porozumienia i zapowiedziała, że nie zamierza respektować ustalonych w niej zasad. Na teren zakładów nie wpuszczono części robotników, którzy usłyszeli, że już tam nie pracują. W odpowiedzi na zachowanie dyrekcji, robotnicy zdecydowali się na wznowienie strajku okupacyjnego. To z kolei spotkało się z agresywną reakcją szefów firmy, którzy napuścili na robotników wynajętych zbirów. W czasie jednej z konfrontacji ochroniarze otworzyli ogień do pracowników zgromadzonych przy bramie firmy.

Po stronie dyrekcji firmy i przeciwko robotnikom stanął rząd, określając strajk jako "nielegalny" i wzywając do jego zakończenia. Związkowcy odwołali się do sądu, który orzekł, że strajk nie był nielegalny, ale dyrekcja firmy mimo tego zwolniła z pracy ponad stu najbardziej aktywnych działaczy związkowych i organizatorów strajku.

Wszystkie indyjskie centrale związkowe winą za konflikt obciążyły kierownictwo firmy określając jego zachowania jako "bufonowate i prowokacyjne działania" i skrytykowały je za łamanie zasad porozumienia. Weteran indyjskiego ruchu związkowego i Sekretarz Generalny Wszechindyjskiego Kongresu Związków Zawodowych (AITUC) Gurudad Gasgupta powiedział, że zarząd firmy bez przerwy łamie wszystkie krajowe prawa związkowe. Robotnikom nie wolno wybrać związku jaki chcą. Zarząd narzuca robotnikom swoją wolę. (...) Manesar pozostanie siedliskiem zła i będzie wiele więcej takich miejsc jak Manesar jeśli szefowie i kapitaliści będą robili co im się podoba.

Robotnicy otrzymali też poparcie Międzynarodowej Federacji Metalowców zrzeszającej ponad 25 milionów robotników z ponad 200 związków zawodowych w 100 krajach i proszą o wysyłanie do dyrekcji firmy listów domagających się respektowania praw pracowniczych i powstrzymania państwowej kampanii zastraszania i represji.

Pod poniższym linkiem znajduje się formularz z którego można wysłać list popierający walkę indyjskich robotników Suzuki:
http://www.labourstart.org/cgi-bin/solidarityforever/show_campaign.cgi?c=1136

Bartłomiej Zindulski


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


23 kwietnia:

1890 - W Białej Krakowskiej (dziś dzielnica Bielska-Białej) doszło do demonstracji robotniczej. W wyniku starć z żandarmerią zginęło 11 osób.

1910 - W Tomaszowie Maz. urodził się Emanuel Mink, pseud. Mundek, działacz komunistyczny, stolarz, uczestnik hiszpańskiej wojny domowej oraz francuskiego ruchu oporu w czasie II wojny światowej. Honorowy obywatel demokratycznej Hiszpanii.

1919 - W Krakowie rozpoczęły się: XVI Zjazd PPS, XV Kongres PPSD, XVI Zjazd PPS zaboru pruskiego. Zjazdy podjęły decyzję o połączeniu się w jednolitą Polską Partię Socjalistyczną; przyjęto zasadę parlamentarnej drogi do socjalizmu.

1941 - Urodził się Paavo Lipponen, polityk fiński, dziennikarz, działacz Fińskiej Partii Socjaldemokratycznej, 1995-2003 premier, od 2003 przewodniczący parlamentu.

1942 - Urodził się Étienne Balibar, francuski filozof marksistowski, profesor filozofii politycznej i moralnej na Uniwersytecie Paris X w Nanterre.

1999 - 16 osób zginęło w ataku lotnictwa NATO na stację radiowo-telewizyjną w Belgradzie.

2006 - Na Węgrzech odbyła się II tura wyborów parlamentarnych, w których zwyciężyła Węgierska Partia Socjalistyczna.


?
Lewica.pl na Facebooku