Ruch Palikota i Kancelaria Sprawiedliwości Społecznej zapowiadają przygotowanie zmian w prawie pracy. W zeszłym tygodniu przedstawiono w Sejmie propozycje nowelizacji kilku ustaw. Organizacje te zorganizowały także konferencję prasową w sprawie postulatów liberalizacji prawa pracy zgłoszonych przez Business Center Club.
Konferencję otworzyła posłanka Anna Grodzka, która wyraziła obawę, że postulaty BCC zyskają poparcie Platformy Obywatelskiej oraz - jak się wyraziła - stowarzyszonej z BCC partii - SLD. Grodzka skrytykowała także Leszka Millera przypominając, że był on niedawno nagradzany za całokształt działalności na rzecz pracodawców. Anna Grodzka krytykowała także postulaty BCC zniesienia konieczności uzasadnienia wypowiedzenia umowy o pracę, likwidację odszkodowania za niesłuszne zwolnienie z pracy, skrócenie okresu wypowiadania umów, czy likwidację urlopu na żądanie. Powiedziała także, że występuje przeciwko tym postulatom nie tylko jako posłanka, ale także jako wieloletnia pracodawczyni i przedsiębiorca.
Piotr Ikonowicz z Kancelarii Sprawiedliwości Społecznej odniósł się przede wszystkim do postulatu BCC uznania za przestępstwo organizacji nielegalnego strajku. Ikonowicz przypomniał, że więzienie związkowców charakteryzowało reżim Augusto Pinocheta i zaapelował do premiera Donalda Tuska, aby "nie podążał jego śladami". Ikonowicz poinformował także o pracach Kancelarii Sprawiedliwości Społecznej nad przedstawieniem "diagnozy społecznej", która ma wykazać skutki społeczne prowadzonej w Polsce polityki ekonomicznej oraz opisać realną skalę ubóstwa.
Konferencję zamknęło wystąpienie Grzegorza Ilnickiego z KSS (naszego redakcyjnego kolegi z lewica.pl), który przedstawił część propozycji mających znaleźć się w opracowywanej nowelizacji. Jego zdaniem należy pójść w odwrotnym kierunku niż proponuje BCC i wprowadzić obowiązek uzasadniania wypowiedzenia wszystkich umów o pracę za wyjątkiem umowy na okres próby. Jego zdaniem - przy obecnym stanie prawnym zwolnienie Anny Walentynowicz ze Stoczni Gdańskiej - gdyby była dzisiaj zatrudniona na podstawie umowy o pracę na czas określony mogłoby się odbyć w majestacie prawa, a strajk w jej obronie były dzisiaj nielegalny. W projekcie KSS wzrosnąć mają także odszkodowania za łamanie prawa pracy. Ilnicki chciałby także, aby zwolniono z odpowiedzialności karnoskarbowej osoby, które ujawnią właściwemu organowi, że były zatrudniane na czarno.
1870 - W Symbirsku urodził się Włodzimierz Lenin, przywódca rewolucji bolszewickiej.
2007 - Miała miejsce I tura wyborów prezydenckich we Francji - do II tury przeszli Nicolas Sarkozy i Ségolène Royal.
2009 - Afrykański Kongres Narodowy wygrał wybory parlamentarne w RPA.
2011 - W Omanie ok. 3 tys. demonstrantów wyszło na ulice miasta Salala, żądając od sułtana przeprowadzenia reform.
2012 - We Francji odbyła się I tura wyborów prezydenckich, w której zwyciężył kandydat socjalistów François Hollande przed urzędującym prezydentem Nicolasem Sarkozym.