SLD: Zlikwidować gimnazja
[2012-04-28 14:20:36]
![]() Była minister edukacji narodowej i sportu Krystyna Łybacka oświadczyła: Chcemy powołać ponadpartyjny zespół, który zebrałby opinie ekspertów, nauczycieli i rodziców, dzięki którym można by zaplanować zmiany obecnego systemu. Ten się nie sprawdza. Obowiązujący system edukacji produkuje, zdaniem Łybackiej, pokolenia testowe, które nie potrafią samodzielnie myśleć i analizować. Trzeba się zastanowić, czy chcemy wychować takich młodych? - pyta posłanka SLD, przewodnicząca sejmowej podkomisji stałej do spraw nauki i szkolnictwa wyższego. Konieczna jest ogólnopolska debata, a punktem wyjścia do niej mogłaby być propozycja stworzenia 4-letniej szkoły podstawowej, 5-letniej ponadpodstawowej i utrzymanie 3-letniej maturalnej. Jednak właśnie zachowanie trzystopniowego podziału organizacji szkolnictwa wzbudza największe kontrowersje. Niedawno np. Polska Jest Najważniejsza postulowała powrót do 8-klasowych szkół podstawowych i 4-klasowych liceów. Gimnazja wprowadzono 1 września 1999 roku za rządów premiera Jerzego Buzka. Krytycy gimnazjów podkreślają, że właśnie w tych szkołach najbardziej szerzą się przemoc i inne patologie. Wielu przedstawicieli środowisk naukowych twierdzi, że od czasu reformy gimnazjalnej poziom kandydatów na studia znacznie się obniżył. Ministerstwo Edukacji Narodowej odmawia komentarzy na temat propozycji SLD i oświadcza, że nie pracuje nad zmianami w organizacji szkół. Gimnazja się sprawdziły, według MEN, i nie ma potrzeby wprowadzania żadnych zmian. Na zdjęciu: Krystyna Łybacka fot. Wikimedia Commons |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
- https://zrzutka.pl/evh9hv
- Do 18 maja
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
29 czerwca:
1831 - W organie saintsimonistów "Le Globe" pojawił się czasownik "socialiser".
1893 - W Wilnie rozpoczęła się narada działaczy socjalistycznych, przyjęta później jako I Zjazd PPS.
1925 - Urodził się Giorgio Napolitano, działacz Włoskiej Partii Komunistycznej (PCI), następnie socjaldemokrata; 2006-15 prezydent Włoch.
1930 - W Krakowie obradował zwołany przez partie centrolewu Kongres Obrony Prawa i Wolności Ludu; po jego zakończeniu odbył się na Rynku Kleparskim wspólny wiec 30 tysięcy robotników i chłopów.
1945 - Urodziła się Chandrika Kumaratunga, lewicowa polityk lankijska. Brała udział w rewolcie studenckiej w Paryżu w 1968. W 1984 zakładała marksistowską Sri Lanka Mahajana Party. Prezydent Sri Lanki w latach 1994-2005.
1945 - W Warszawie obrady XXVI Kongresu PPS - Stanisław Szwalbe przewodniczacym Rady Naczelnej, Edward Osóbka-Morawski - przewodniczącym CKW.
1951 - Konferencja Ogólna Międzynarodowej Organizacji Pracy przyjęła Konwencję w sprawie równego wynagrodzenia kobiet i mężczyzn.
1973 - Pierwsza (nieudana) próba obalenia przez wojsko socjalistycznego prezydenta Chile Salvadora Allende.
1980 - Vigdís Finnbogadóttir wygrała wybory prezydenckie na Islandii, zostając pierwszą demokratycznie wybraną kobietą-prezydentem na świecie.
1981 - Hu Yaobang został sekretarzem generalnym KPCh.
1999 - Abdullah Öcalan, przywódca Partii Pracujących Kurdystanu, został skazany przez turecki sąd na karę śmierci.
?