Warszawa: Parada Równości

[2012-06-03 12:46:07]

W sobotę 2 czerwca ulicami Warszawy przeszła już po raz jedenasty Parada Równości. Tegoroczna manifestacja środowisk LGBT oraz przeciwników homofobii i dyskryminacji odbywała się pod hasłem "Po prostu równość". Jej uczestnicy zebrali się na pl. Konstytucji, wysłuchali Mazurka Dąbrowskiego, następnie przeszli na pl. Teatralny, gdzie manifestację zakończono. Początkowo planowano wyruszenie sprzed Sejmu, ale w obawie przed atakami kontrmanifestantów, zmieniono trasę przemarszu. Anna Grodzka, Robert Biedroń, Ryszard Kalisz i Janusz Palikot w swoich wystąpieniach zapowiedzieli walkę o doprowadzenie do legalizacji związków osób homoseksualnych. Zdaniem organizatorów parady uczestniczyło w niej ok. 4-5 tys. osób.

Parada Równości od innych wydarzeń typu gay-pride na świecie różni się swoim inkluzywnym charakterem – nie walczymy o prawa osób LGBT a o prawa wszystkich wykluczonych. Przejdziemy ulicami stolicy, by przypomnieć rządzącym i społeczeństwu o wszystkich wykluczonych i ich prawach. Podmioty tworzące Komitet Organizacyjny zajmują się na co dzień różnymi dziedzinami, zatem czerpiąc z ich doświadczeń prezentujemy postulaty, które nie dotyczą tylko środowiska LGBTQ, z którym kojarzona jest Parada Równości - piszą organizatorzy.

Postulaty Parady Równości

Na trasie przemarszu parady pojawiły się trzy kontrmanifestacje. Na transparentach można było przeczytać cytaty z wystąpień znanych osobistości:

Jak geje i ludzie ich pokroju chcą paradować, to niech sobie wybudują nową Warszawę. Tę wybudowali ludzie biali i mają do niej prawo (Lech Wałęsa);

Moralnie niedopuszczalna jest aprobata praktyki homoseksualnej (Jan Paweł II).

Dzień wcześniej studenci z Krucjaty Młodych odmówili przed kościołem Wizytek różaniec wynagradzający Bogu za grzech sodomii i propagowanie homoseksualizmu podczas Parady Równości. Innym humorystycznym akcentem było zachowanie jednego z członków Ruchu Suwerenność Narodu Polskiego, który kropił uczestników parady święconą wodą z przyniesionego przez siebie kubełka. Poza rzucaniem jajkami w stronę manifestantów, nie doszło do żadnych poważniejszych incydentów.

fot. Wikimedia Commons

Tomasz Kłusek


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


21 kwietnia:

1837 - W Næstved urodził się Fredrik Bajer, duński działacz pokojowy i na rzecz równouprawnienia kobiet, publicysta, laureat Pokojowej Nagrody Nobla 1908.

1871 - W Warszawie urodził się Feliks Perl, działacz PPS, publicysta.

1920 - W Częstochowie podczas demonstracji bezrobotni domagali się oprócz pracy i chleba zakończenia wojny z bolszewikami.

1946 - W Firle zmarł John Maynard Keynes, wybitny brytyjski ekonomista (z wykształcenia matematyk), którego poglądy wywarły ogromny wpływ na rozwój myśli ekonomicznej w XX w.

1948 - Żydowska organizacja bojowa Hagana zaatakowała Hajfę, doprowadzając do ucieczki 100 tys. Arabów.

1967 - W Grecji doszło do zamachu stanu prawicowych "czarnych pułkowników".

1971 - W Częstochowie zmarł Józef Kaźmierczak, działacz PPS i TUR, 1928-30 poseł na Sejm.

1974 - W Londynie powołano trockistowski Komitet na rzecz Międzynarodówki Robotniczej.

2004 - Józef Oleksy został wybrany na marszałka Sejmu RP, zastępując Marka Borowskiego.

2009 - Afrykański Kongres Narodowy wygrał wybory parlamentarne w RPA.


?
Lewica.pl na Facebooku