Słowacja: Renacjonalizacja elektrowni wodnej „Gabczikowo”
[2015-03-13 09:02:59]
Premier Robert Fico podczas wystąpienia w parlamencie 12 marca zapowiedział, że rząd Słowacji będzie się domagał od Slovenskich elektrárni zwrotu 350 milionów euro za bezprawną eksploatację „Gabczikowa” przez ostatnie dziewięć lat. Zyski, jakie rocznie osiągała prywatna spółka Slovenské elektrárne z tego tytułu szacowane są na około 35 – 40 milionów euro rocznie. Umowę 30-letniej dzierżawy rząd słowacki wypowiedział w grudniu 2014 roku, w poniedziałek 9 marca sąd okręgowy w Bratysławie uznał prawomocność tej decyzji. Sąd przychylił się do argumentacji rządu, że umowa dzierżawy była nieważna ze względu na jej niezgodność z prawem międzynarodowym. -To nas zobowiązuje, żeby wystąpić do sądu o zwrot wszystkich pieniędzy, jakie włoska spółka wyciągnęła z elektrowni – oświadczył Robert Fico. - Elektrownia Wodna „Gabczikowo” definitywnie trafiła pod kontrolę państwa. To majątek, który musi pozostać we władaniu państwa – dodał. Podczas wtorkowej wizyty w elektrowni słowacki premier zapowiedział, że jej przejęcie to element szerszej strategii władz Słowacji. - Rząd, którego jestem przedstawicielem robi wszystko w tym celu, żeby majątek, który został wcześniej niepotrzebnie sprywatyzowany, albo niepotrzebnie oddany pod kontrolę obcego kapitału, tam gdzie to jest możliwe wracał pod kontrolę państwa – zadeklarował. Stwierdził również, że w interesie państwa leży, aby rząd pozyskał silniejsze wpływy w sferze strategicznych dla gospodarki narodowej przedsiębiorstw. Spółka Slovenské elektrárne zapowiedziała odwołanie od niekorzystniej decyzji sądu. Będzie się domagała przynajmniej zwrotu „kosztów operacyjnych”. Jednak Robert Fico nie widzi zagrożenia z tej strony: - W odniesieniu do tego wyroku sądu okręgowego nie istnieje już zwykły tryb odwoławczy. Istnieje jeszcze możliwość wnioskowania o apelację, ale to skomplikowana procedura. Rząd Słowacji podkreśla, że jednym z powodów dążenia do renacjonalizacji elektrowni był brak jakichkolwiek działań włoskich właścicieli na rzecz modernizacji i remontów tego obiektu, a nawet planów w tym kierunku. Ponadto Slovenské elektrárne zalegały kwotę pięciu milionów euro z tytułu opłat dla państwowej instytucji Vodné dielo Gabčíkovo, która zarządza całym kompleksem zapory wodnej na Dunaju w Gabczikowie. „Gabczikowo” to największa elektrownia wodna na Słowacji. Jej 8 hydroagregatów generuje moc 720 MW, co stanowi 8 proc. całkowitego zapotrzebowania na energię elektryczną naszych południowych sąsiadów. Spółka Slovenské elektrárne do renacjonalizacji elektrowni wodnej „Gabczikowo” wytwarzała ok. 70 proc. elektryczności na Słowacji. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
- https://zrzutka.pl/evh9hv
- Do 18 maja
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
13 lipca:
1793 - W Paryżu został zamordowany Jean-Paul Marat, polityk czasów rewolucji francuskiej, dziennikarz i lekarz, wolnomularz.
1859 - Urodził się Sidney James Webb, angielski ekonomista i reformator socjalny, członek Towarzystwa Fabiańskiego.
1908 - Po raz pierwszy w igrzyskach olimpijskich wzięły udział kobiety.
1917 - Brazylia: Po zabiciu przez policję anarchistycznego działacza robotniczego rozpoczął się trzydniowy strajk generalny w São Paulo.
1919 - Powołano do życia Komisję Centralną Klasowych Związków Zawodowych będącą największą w Polsce centralą związkową; przewodniczącym Wydziału Wykonawczego został Zygmunt Żuławski.
1941 - Na obszarze Czarnogóry i Sandżaku, z inicjatywy partyzantki komunistycznej wybuchło powstanie przeciwko profaszystowskim rządom.
1949 - Papież Pius XII wydał dekret grożący ekskomuniką katolikom należącym do partii komunistycznej, a nawet z nią współpracujących.
1954 - Zmarła Frida Kahlo, meksykańska malarka o lewicowych poglądach.
2003 - Zmarł Compay Segundo (właśc. Máximo Francisco Repilado Muñoz), kubański muzyk, gitarzysta i kompozytor
2007 - Pielęgniarki zapowiedziały, że w niedzielę 15 lipca zakończą protest przed KPRM i zlikwidują Białe Miasteczko, które powstało 19 czerwca.
2012 - W Warszawie zmarł Jerzy Kulej, wybitny polski bokser, dwukrotny mistrz olimpijski. Poseł SLD na Sejm RP w latach 2001-2005.
?