Prawo pracy: Wypowiedzenia bez konsultacji

[2005-07-20 11:51:55]

Komisja Reformy Prawa Pracy zaproponowała projekt nowego kodeksu pracy, w którym znajduje się zapis o likwidacji obowiązkowej dla pracodawcy konsultacji zamiaru wypowiedzenia umowy na czas nieokreślony.

Obecnie, zgodnie z art. 39 kodeksu pracy pracodawca musi powiadomić zakładową organizację związkową o zamiarze wypowiedzenia umowy na czas nieokreślony podając jego przyczynę. Musi poinformować związek, do którego pracownik należy, lub ten, który zgodził się go bronić. Związek ma wówczas 5 dni na zgłoszenie pisemnych zastrzeżeń do wymówienia.

Według pracodawców w czasie tych 5 dni pracownicy uciekali na zwolnienia lekarskie, co uniemożliwiało ich wyrzucenie.

Zdaniem Marcina Zielenieckiego, eksperta Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”: Konsultacje to chyba najważniejsze uprawnienie związków zawodowych w indywidualnych stosunkach pracy. Według niego, chociaż nie mają one dla pracodawców charakteru stanowiącego i polegają głównie na wyrażaniu opinii, to mają duże znaczenie psychologiczne, stanowiąc pewną barierę przed niegodziwością czy złośliwością szefa.

Za pozostawieniem konsultacji, chociażby tylko w formie tzw. konsultacji następczych, czyli polegających na tym, że pracodawca najpierw składałby wypowiedzenie, a dopiero potem konsultował się ze związkami, opowiedzieli się sami pracodawcy.

- Obawiam się, że propozycja likwidacji konsultacji to zapowiedź szerszej reformy pozycji związków zawodowych – dodaje Zieleniecki. – Być może Komisja Reformy Prawa Pracy chce ograniczyć ich kompetencje w indywidualnych stosunkach pracy, pozostawiając im tylko prawo zbiorowe (układy zbiorowe pracy, zwolnienia grupowe itd.)

Marek Krakowski


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


23 kwietnia:

1890 - W Białej Krakowskiej (dziś dzielnica Bielska-Białej) doszło do demonstracji robotniczej. W wyniku starć z żandarmerią zginęło 11 osób.

1910 - W Tomaszowie Maz. urodził się Emanuel Mink, pseud. Mundek, działacz komunistyczny, stolarz, uczestnik hiszpańskiej wojny domowej oraz francuskiego ruchu oporu w czasie II wojny światowej. Honorowy obywatel demokratycznej Hiszpanii.

1919 - W Krakowie rozpoczęły się: XVI Zjazd PPS, XV Kongres PPSD, XVI Zjazd PPS zaboru pruskiego. Zjazdy podjęły decyzję o połączeniu się w jednolitą Polską Partię Socjalistyczną; przyjęto zasadę parlamentarnej drogi do socjalizmu.

1941 - Urodził się Paavo Lipponen, polityk fiński, dziennikarz, działacz Fińskiej Partii Socjaldemokratycznej, 1995-2003 premier, od 2003 przewodniczący parlamentu.

1942 - Urodził się Étienne Balibar, francuski filozof marksistowski, profesor filozofii politycznej i moralnej na Uniwersytecie Paris X w Nanterre.

1999 - 16 osób zginęło w ataku lotnictwa NATO na stację radiowo-telewizyjną w Belgradzie.

2006 - Na Węgrzech odbyła się II tura wyborów parlamentarnych, w których zwyciężyła Węgierska Partia Socjalistyczna.


?
Lewica.pl na Facebooku