Demonstracja Związkowej Alternatywy pod Ministerstwem Aktywów Państwowych
[2020-06-24 13:13:59]
![]() W pikiecie brali udział przedstawiciele różnych związków zawodowych, partii, organizacji pozarządowych. Kluczowe postulaty dotyczyły eliminacji patologii w spółkach skarbu państwa, w tym szczególnie w Polskich Liniach Lotniczych LOT i na Poczcie Polskiej. Przewodniczący Związkowej Alternatywy, Piotr Szumlewicz mówił o antypracowniczych rozwiązaniach zawartych w tarczach rządowych, o obniżkach płac, zwolnieniach, odbieraniu pracownikom bezpieczeństwa zatrudnienia, możliwości wydłużania czasu pracy. Apelował do rządu o przyjęcie rozwiązań zwiększających stabilność zatrudnienia i gwarantujących bezpieczeństwo pracy. Wskazywał też, że koszty kryzysu ponoszą wyłącznie pracownicy, a nie ma oszczędności dotyczących zarządów spółek skarbu państwa. O patologiach w PLL LOT mówiła wiceprzewodnicząca Związkowej Alternatywy, liderka Związku Zawodowego Personelu Pokładowego i Lotniczego, Monika Żelazik. Wskazywała na bulwersujące propozycje zarządu PLL LOT, by na wiele miesięcy obniżyć pensje personelu pokładowego do płacy minimalnej, na lekceważenie związków zawodowych, na arogancję prezesa firmy, Rafała Milczarskiego. Przewodniczący zrzeszonego Wolnego Związku Zawodowego Pracowników Poczty, Piotr Moniuszko wskazywał na marnotrawstwo środków na Poczcie Polskiej, oszczędności na załodze, upolitycznienie Poczty, brak programu naprawczego dla firmy. Związkowiec odczytał list związku do Jacka Sasina, w którym WZZPP wskazywało na patologie mające miejsce na Poczcie. Poza członkami ZZPPiL oraz WZZPP w demonstracji wzięli też udział członkowie zaprzyjaźnionych z nami związków z Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej, pracownicy socjalni z Polskiej Federacji Związkowej Pracowników Socjalnych i Pomocy Społecznej, licznie zebrani działacze związku zawodowego Inicjatywa Pracownicza, przedstawiciele Ruchu Sprawiedliwości Społecznej wraz ze swoim liderem, Piotrem Ikonowiczem (który jest też naszym członkiem), członkowie Partii Razem wraz z posłami, Maciejem Koniecznym i Adrianem Zandbergiem, członkowie Federacji Młodych Socjaldemokratów, działacze Związku Syndykalistów Polskich. Na pikietę przyszedł też poseł Koalicji Obywatelskiej, Maciej Lasek. Związek zapowiada kolejne akcje protestacyjne. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Ekipa Bidena i Chiny
- Blog Radosława S. Czarneckiego: O post-demokracji tworzącej post-obywatela
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Dwugłos w sprawie "Black Friday"
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Ukraiński spleen
- Socjalizm Teraz: Kto walczy o mięso
- 150. ROCZNICA URODZIN – RÓŻA LUKSEMBURG NA DZIŚ
- ZOOM
- 3 marca (środa), godz. 18.30
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
- "PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
- Lca
- Podpisz apel przeciwko wprowadzeniu klauzuli sumienia w aptekach
- https://naszademokracja.pl/petitions/stop-bezprawnemu-ograniczaniu-dostepu-do-antykoncepcji-1
- Szukam muzyków, realizatorów dźwięku do wspólnego projektu.
- wszędzie
- zawsze
- Petycja o opodatkowaniu księży
- Nowy Lewicowy Vlog
- Warszawa
- Zapraszamy do współpracy
- Polska
- cały czas
3 marca:
321 - Cesarz rzymski Konstantyn I Wielki wydał edykt wprowadzający niedzielny odpoczynek dla wszystkich kategorii pracowników z wyjątkiem rolników.
1846 - Wojska austriackie zdławiły powstanie krakowskie.
1896 - Około 110 górników zginęło w pożarze w kopalni "Kleofas" w Katowicach.
1917 - W Rosji wybuchła rewolucja lutowa.
1919 - Początek strajku 30 tysięcy górników i hutników górnośląskich; postulaty wycofania Grenzschutzu i wprowadzenia Czerwonej Gwardii.
1924 - Urodził się Tomiichi Murayama, w latach 1994-96 premier Japonii z ramienia Japońskiej Partii Socjalistycznej (Nihon Shakai-to).
1927 - Urodził się Pierre Aubert, polityk Szwajcarskiej Partii Socjaldemokratycznej. Dwukrotnie sprawował rotacyjne przewodnictwo Rady Związkowej (równoznaczne ze stanowiskiem prezydenta Szwajcarii) - w 1983 i 1987.
1934 - We Lwowie urodził się Jacek Kuroń.
1937 - Polskie władze sanacyjne zamknęły jednolitofrontowy "Dziennik Popularny".
1977 - Polska ratyfikowała Międzynarodowe Pakty Praw Człowieka.
1991 - W Los Angeles biali policjanci brutalnie pobili czarnoskórego taksówkarza Rodneya Kinga. Funkcjonariusze oskarżeni o nadużycie siły zostali uniewinnieni, co doprowadziło do wybuchu agresji i największych zamieszek na tle rasistowskim w USA w XX wieku.
1996 - Zmarła Marguerite Duras, francuska pisarka. W czasie wojny wstąpiła do Francuskiej Partii Komunistycznej, z której wydalono ją w 1955.
?