Wenezuela: Wybory parlamentarne bez opozycji (akt.)

[2020-12-02 18:32:02]

6 grudnia w Wenezueli odbyły się wybory parlamentarne. Wzięło w nich udział 107 partii politycznych i stowarzyszeń, które wystawiły łącznie ponad 14 000 kandydatów.

Jeśli wygramy, pójdziemy naprzód, ale powiem też, że mój los jest w waszych rękach. Jeśli wygra opozycja, ustąpię ze stanowiska prezydenta. Powtarzam: jeśli opozycja wygra wybory, nie będę już prezydentem, mój los jest w rękach narodu wenezuelskiego - oświadczył Nicolás Maduro w przemówieniu telewizyjnym.

Partie opozycyjne wchodzące w skład Mesa de la Unidad Democrática jednogłośnie zgodziły się nie brać udziału w wyborach, powołując się na nieprawidłowości przejawiające się podczas planowania procesu wyborczego. Porozumienie podpisało dwadzieścia siedem partii politycznych, w tym cztery największe partie opozycyjne Acción Democrática, Primero Justicia, Un Nuevo Tiempo i Voluntad Popular Juana Guaidó.

Maduro oddał swój głos i wezwał obywateli do wypełnienia ich konstytucyjnych zobowiązań, tak aby można było zorganizować V Zgromadzenie Narodowe.

Rządząca koalicja, kierowana przez Zjednoczoną Socjalistyczną Partię Wenezueli (PSUV), uzyskała 253 z 277 mandatów w Zgromadzeniu Narodowym po wyborach parlamentarnych. Państwowa Rada Wyborcza (CNE) ogłosiła, że owa koalicja uzyskała 4 317 819 głosów, co stanowi ponad 69 proc. oddanych głosów.

Drugą pod względem liczebności partią jest Acción Democrática, która uzyskała 433 113 głosów (6,95 proc.) i 11 mandatów w Zgromadzeniu Narodowym.

Avanzada Progresista i El Cambio zdobyły po trzy miejsca w parlamencie, natomiast Primero Venezuela zakończyła zmagania z dwoma miejscami w Zgromadzeniu Narodowym. Po jednym mandacie zyskały COPEI i PCV.

Nie ogłoszono jeszcze wyników w głosowaniu tubylczym. Wybrani przedstawiciele mają zyskać 3 mandaty ustawodawcze reprezentujące ludy tubylcze.

Frekwencja wyniosła nieco ponad 30 proc. Nowo wybrane Zgromadzenie Narodowe zbierze się pierwszy raz 5 stycznia 2021 roku.

Rządy 17 krajów Ameryki Południowej i regionu Morza Karaibskiego wspólnie oznajmiły, że nie uznają wyników niedzielnych wyborów parlamentarnych w Wenezueli. Oświadczenie podpisane przez kraje podkreśla, że głosowanie zostało przeprowadzone przez nielegalny rząd prezydenta Nicolása Maduro bez obecności międzynarodowych obserwatorów. Wśród krajów, które są sygnatariuszami tego dokumentu, są Brazylia, Chile, Peru, Kolumbia, Ekwador oraz Gwatemala. Także Unia Europejska i USA nie uznają wyborów zorganizowanych przez obóz PSUV.

Odmienne stanowisko wobec sytuacji w Wenezueli zajął Meksyk i Argentyna oraz Boliwia, a także rząd centroprawicy w Urugwaju. Są one gotowe do podjęcia się mediacji celem wypracowania rozwiązania, szybko pogłębiającego się wewnętrznego kryzysu polityczno-gospodarczego w Wenezueli.

w-24, wch



drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


2 lipca:

1839 - Bunt niewolników na statku Amistad.

1840 - W Rzymie zmarł Bogdan Jański, pierwszy chronologicznie polski socjalista, saintsimonista.

1843 - W Cassino urodził się Antonio Labriola filozof, teoretyk marksizmu, działacz włoskiego ruchu robotniczego.

1923 - W Bninie urodziła się Wisława Szymborska, poetka, eseistka i krytyk literacki, tłumacz, felietonistka; członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i Polskiej Akademii Umiejętności, laureatka literackiej Nagrody Nobla (1996).

1925 - Urodził się Patrice Lumumba, kongijski polityk lewicowy, pierwszy premier niepodległego Konga, obalony i zamordowany 1961.

1925 - Urodził się Medgar Evers, aktywista ruchu na rzecz praw obywatelskich czarnej ludności w USA; zamordowany w 1963.

1928 - W Wielkiej Brytanii kobiety, które ukończyły 21. rok życia otrzymały czynne i bierne prawo wyborcze.

1949 - Zmarł Georgi Dymitrow, bułgarski działacz komunistyczny. 1933 oskarżony przez nazistów o podpalenie Reichstagu. Uniewinniony. 1946 premier Bułgarii. 1948 sekretarz generalny BPK.

1964 - Prezydent USA Lyndon Johnson podpisał ustawę o swobodach obywatelskich dla Afroamerykanów. Dokument ten podpisał również Martin Luther King.

1976 - Zjednoczenie Wietnamu Północnego z Południowym i utrworzenie Socjalistycznej Republiki Wietnamu.

1979 - Przez uczestników ROPCiO z Krakowa został założony Ruch Porozumienia Polskich Socjalistów. Byli to: Krzysztof Bzdyl, Krzysztof Gąsiorowski, Stanisław Janik-Palczewski, Romana Kahl-Stachniewicz, Mieczysław Majdzik i Stanisław Tor.

2006 - W Managui zmarł Herty Lewites, lewicowy polityk nikaraguański, minister w sandinistowskim rządzie w latach 1979-90.


?
Lewica.pl na Facebooku