
Lula z wizytą w Chinach
[2023-04-17 16:15:34]
Prezydent Chin Xi Jinping przyjął 14 kwietnia w Pekinie swojego brazylijskiego odpowiednika Luiza Inácio Lulę da Silvę.
Przyjęcie dla Luli odbyło się w Wielkiej Hali Ludowej w stolicy Chin, po czym głowy obu państw wraz z otoczeniem rozpoczęły przedłużone spotkanie.
Prezydentowi Luli towarzyszyła delegacja 240 brazylijskich przedsiębiorców. Podpisano 15 umów o współpracy, m.in. w dziedzinie handlu, komunikacji i nowych technologii, na łączną kwotę 10 mld dol. Oba kraje zadeklarowały również zamiar zwiększania transakcji we własnych walutach.
Odnosząc się do „kryzysu ukraińskiego” Lula apelował, by Stany Zjednoczone i Unia Europejska przestały „zachęcać” do prowadzenia wojny. Musimy przede wszystkim przekonać kraje, które wysyłają broń (…), aby przestały – stwierdził.
W sprawie wojny w Ukrainie Brazylia stara się pozostać neutralna. W głosowaniu na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ w październiku 2022 r. potępiła aneksję czterech obwodów Ukrainy, lecz sprzeciwiła się nałożeniu na Rosję sankcji.
W trakcie wizyty Lula wyraził chęć budowania koalicji państw, które miałyby skłonić Rosję i Ukrainę do negocjacji pokojowych. Potwierdził także stanowcze przestrzeganie przez Brazylię zasady jednych Chin oraz nierozłączności Tajwanu z ich terytorium.
Wizyta w Pekinie miała być dla prezydenta Brazylii sposobem na zaakcentowanie obecności tego kraju na arenie międzynarodowej. Wpisuje się też w wyznawaną przez niego doktrynę multilateralizmu, która zakłada wyłamanie z podziałów powszechnie uznawanych przez Zachód.
so, wch
fot. @LulaOficial
|
lewica.pl w telefonie
Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:
-
Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
- https://zrzutka.pl/evh9hv
- Do 18 maja
-
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
-
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
-
Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
-
Poszukuję
-
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
-
Historia Czerwona
-
Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
-
Szukam książki
-
Poszukuję książek
Więcej ogłoszeń...
2 lipca:
1839 - Bunt niewolników na statku Amistad.
1840 - W Rzymie zmarł Bogdan Jański, pierwszy chronologicznie polski socjalista, saintsimonista.
1843 - W Cassino urodził się Antonio Labriola filozof, teoretyk marksizmu, działacz włoskiego ruchu robotniczego.
1923 - W Bninie urodziła się Wisława Szymborska, poetka, eseistka i krytyk literacki, tłumacz, felietonistka; członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i Polskiej Akademii Umiejętności, laureatka literackiej Nagrody Nobla (1996).
1925 - Urodził się Patrice Lumumba, kongijski polityk lewicowy, pierwszy premier niepodległego Konga, obalony i zamordowany 1961.
1925 - Urodził się Medgar Evers, aktywista ruchu na rzecz praw obywatelskich czarnej ludności w USA; zamordowany w 1963.
1928 - W Wielkiej Brytanii kobiety, które ukończyły 21. rok życia otrzymały czynne i bierne prawo wyborcze.
1949 - Zmarł Georgi Dymitrow, bułgarski działacz komunistyczny. 1933 oskarżony przez nazistów o podpalenie Reichstagu. Uniewinniony. 1946 premier Bułgarii. 1948 sekretarz generalny BPK.
1964 - Prezydent USA Lyndon Johnson podpisał ustawę o swobodach obywatelskich dla Afroamerykanów. Dokument ten podpisał również Martin Luther King.
1976 - Zjednoczenie Wietnamu Północnego z Południowym i utrworzenie Socjalistycznej Republiki Wietnamu.
1979 - Przez uczestników ROPCiO z Krakowa został założony Ruch Porozumienia Polskich Socjalistów. Byli to: Krzysztof Bzdyl, Krzysztof Gąsiorowski, Stanisław Janik-Palczewski, Romana Kahl-Stachniewicz, Mieczysław Majdzik i Stanisław Tor.
2006 - W Managui zmarł Herty Lewites, lewicowy polityk nikaraguański, minister w sandinistowskim rządzie w latach 1979-90.
?