Wzrost wydatków wojennych na świecie w 2022 roku

[2023-04-24 20:51:52]

W wielu miejscach świata, a szczególnie w Europie, w ub.r. doszło do znaczącego wzrostu wydatków zbrojeniowych. Do liderów należy m.in. Polska – wynika z najnowszej analizy Sztokholmskiego Międzynarodowego Instytutu Badań Pokojowych (SIPRI). Największe wzrosty dotyczą oczywiście wydatków zbrojeniowych Ukrainy. Ponadto liderem jest Finlandia, a na kolejnych pozycjach plasują się Litwa, Szwecja i właśnie Polska.

Wg szwedzkiego instytutu, całkowite światowe wydatki wojskowe wzrosły realnie o 3,7 proc. w 2022 r., osiągając nowy rekord 2240 mld dolarów. Najwięcej na obronność w ubiegłym roku wydały: Stany Zjednoczone (877 miliardów dolarów), Chiny i Rosja. Wojna, która wybuchła 24 lutego minionego roku była jednakże tylko katalizatorem wydatków wojennych, ponieważ trend obserwowany jest od dłuższego czasu. 
 
Największy wzrost wydatków odnotowano w Europie. Jak mówi dr Diego Lopes da Silva, specjalista SIPRI ds. wydatków wojskowych i produkcji broni: Inwazja na Ukrainę miała natychmiastowy wpływ na decyzje dotyczące wydatków wojskowych w Europie Środkowej i Zachodniej. Obejmowało to wieloletnie plany zwiększenia wydatków kilku rządów.

W sumie najwięcej (poza Ukrainą) na armię zaczęli wydawać Finowie - wzrost wydatków na obronność wyniósł 36 proc., potem Litwini - wydający o 27 proc. więcej, Szwedzi (wzrost o 12 proc.), oraz Polacy (wzrost o 11 proc.).

Szwedzcy analitycy oszacowali też, że rosyjskie wydatki wojskowe wzrosły w 2022 roku o 9,2 procent, do około 86,4 miliardów dolarów, co odpowiadało 4,1 proc. PKB Rosji w 2022 r., (w porównaniu z 3,7 proc. PKB w 2021 r.).

Dane dotyczące wzrostu wydatków Ukrainy rok do roku są oczywiście najwyższe. Ukraińcy w 2022 roku wydali na wojsko o 640 proc. więcej - czyli niemal 44 mld dolarów, głównie na osłabienie rosyjskiej ofensywy od północy, wschodu i południa. 

Autorzy analizy oszacowali też, że w rezultacie wzrostu wydatków militarnych i związanych z wojną szkód dla gospodarki Ukrainy, obciążenia militarne wzrosły do 34 proc. PKB w 2022 r., z 3,2 proc. w 2021 r.



Tomasz Rysz



drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



1 Maja - demonstracja z okazji Święta Ludzi Pracy!
Warszawa, rondo de Gaulle'a
1 maja (środa), godz. 11.00
Przyjdź na Weekend Antykapitalizmu 2024 – 24-26 maja w Warszawie
Warszawa, ul. Długa 29, I piętro, sala 116 (blisko stacji metra Ratusz)
24-26 maja
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca
Podpisz apel przeciwko wprowadzeniu klauzuli sumienia w aptekach
https://naszademokracja.pl/petitions/stop-bezprawnemu-ograniczaniu-dostepu-do-antykoncepcji-1

Więcej ogłoszeń...


4 maja:

1886 - Masakra robotników na Haymarket Square w Chicago.

1915 - W Krakowie urodził się Lucjan Motyka, działacz OMTUR i PPS.

1930 - Brytyjczycy aresztowali Mahatmę Gandhiego.

1938 - W Berlinie zmarł Carl von Ossietzky, niemiecki dziennikarz, pisarz i pacyfista, laureat Pokojowej Nagrody Nobla w roku 1936.

1939 - Urodził się Amos Oz, pisarz izraelski, zwolennik izraelsko-palestyńskiego pojednania, współzałożyciel lewicowej organizacji Szalom Achszaw (Pokój Teraz).

1969 - Francuska Sekcja Międzynarodówki Robotniczej (SFIO) przekształciła się w Partię Socjalistyczną (PS).

1970 - Masakra na uniwersytecie w Kent (Ohio): Gwardia Narodowa zastrzeliła 4 i zraniła 9 studentów protestujących przeciwko wojnie wietnamskiej.

1980 - W Lublanie zmarł Josip Broz-Tito.

1994 - Premier Izraela I. Rabin i przewodniczacy OWP J. Arafat podpisali porozumienie o ograniczonej autonomii palestyńskiej w Strefie Gazy i Jerychu.

2000 - Ken Livingstone został pierwszym burmistrzem Londynu.

2005 - W Manili zmarł Luis Taruc, filipiński działacz komunistyczny.


?
Lewica.pl na Facebooku