
Litwa: Zwycięstwo opozycyjnych socjaldemokratów
[2024-10-28 12:22:07]
27 października na Litwie odbyła się druga tura wyborów parlamentarnych. Według oficjalnych wyników zwyciężyła w nich, będąca dotychczas w opozycji, Litewska Partia Socjaldemokratyczna (LDSP), która zdobyła 19,3 proc. głosów i 52 mandaty w liczącym 141 miejsc Sejmie.
Drugie miejsce zajęła partia Związek Ojczyzny – Litewscy Chrześcijańscy Demokraci (TS-LKD) premier Ingridy Šimonyte, która zdobyła niecałe 18 proc. głosów i 28 mandatów. Na trzecim miejscu, z niemal 15-procentowym poparciem znalazła się nacjonalistyczna i populistyczna partia Świt Niemna (20 mandatów). Kolejne miejsca zajęły: Związek Demokratów „W imię Litwy” - 9,2 proc. (14 mandatów), Ruch Liberalny Republiki Litewskiej - 7,7 proc. (12 mandatów) oraz Litewski Związek Rolników i Zielonych - 7,0 proc. (8 mandatów).
Akcja Wyborcza Polaków na Litwie – Związek Chrześcijańskich Rodzin (LLRA-KŠS) znalazła się dopiero na siódmym miejscu, zdobywając 3,88 proc. głosów i 3 mandaty.
Wyniki wyborów pokazują, że obywatele Litwy chcą zmiany i potrzebują kompletnie innego rządu – podsumowała wyniki wyborów liderka LDSP Vilija Blinkeviciute.
Socjaldemokraci będą próbować utworzyć koalicję rządzącą. W jej skład mogą wejść, poza LDSP, również Związek Demokratów „W imię Litwy” oraz Litewski Związek Rolników i Zielonych. Taka koalicja mogłaby liczyć na większość parlamentarną - 74 mandaty. Jeśli partiom uda się utworzyć koalicję, to Blinkeviciute zrezygnuje z pełnionego obecnie mandatu europosłanki i stanie na czele nowego rządu.
Potencjalny nowy rząd nie planuje większych zmian w kwestii polityki zagranicznej. Socjaldemokraci nadal będą mocno wspierać Ukrainę w wojnie z Rosją i przeznaczać znaczne środki z budżetu na zbrojenia.
Zmiany mają natomiast nastąpić w polityce krajowej. Socjaldemokraci obiecują m.in. podwyższenie emerytur, reformę podatkową oraz zwiększenie wydatków na usługi socjalne.
kr, wch
fot. fb
|
lewica.pl w telefonie
Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:
-
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
-
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
-
Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
-
Poszukuję
-
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
-
Historia Czerwona
-
Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
-
Szukam książki
-
Poszukuję książek
-
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
- Lca
Więcej ogłoszeń...
20 kwietnia:
1868 - W Warszawie urodził się Adolf Warski, działacz robotniczy, socjalistyczny i komunistyczny, dziennikarz i publicysta; zamordowany w ZSRR poczas czystek stalinowskich.
1919 - Powstała Socjalistyczna Partia Robotnicza Jugosławii.
1937 - W Lwowie urodziła się Krystyna Rodowska, polska poetka, tłumaczka literatury pięknej, krytyk literacki. Tłumaczyła m.in. Nerudę, Paza, Garcię Lorkę, Bretona, Geneta.
1995 - W Belgradzie zmarł Milovan Dżilas, polityk jugosłowiański, pisarz polityczny; bliski współpracownik Tity; od 1953 wiceprezydent Jugosławii; 1954 za krytykę rządów partii komunistycznej pozbawiony stanowisk i kilkakrotnie więziony; autor "Nowej klasy".
1999 - USA: Miała miejsce masakra w szkole średniej Columbine, w wyniku której zginęło 15 osób.
2004 - Jan Guz został przewodniczącym OPZZ.
2008 - Fernando Lugo (APC) wygrał wybory prezydenckie w Paragwaju.
2013 - Giorgio Napolitano jako pierwszy historii prezydent Włoch został wybrany na II kadencję.
?