Pełnomocniczka chce lepszej egzekucji alimentów

[2005-12-20 16:45:48]

Wiceminister Pracy i Polityki Społecznej Joanna Kluzik-Rostkowska planuje zmiany w pracach Departamentu ds. Kobiet, Rodziny i Przeciwdziałania Dyskryminacji.

Wiceminister chce zająć się sprawą ściągalności alimentów i sposobu karania tych, którzy się uchylają od ich płacenia. Według Kludzik-Rostkowskiej do budżetu państwa wraca od osób zobowiązanych do płacenia alimentów tylko 8 proc. tego co państwo wydaje w ramach zaliczki alimentacyjnej. Zdaniem pani pełnomocnik system ściągalności alimentów jest niewydolny i należy go zmienić. Według niej państwo odzyskuje 8 proc. tylko dlatego, że ZUS ściąga te środki z rent i emerytur od osób na, które przechodzi obowiązaek płacenia.

Postulowane zmiany miałyby przynieść mobilizowanie komorników, którzy według wiceminister są zbyt opieszali w ściąganiu zaległości alimentacyjnych. Mieliby oni obowiązek wykazywania się przed sądem ściągalnością zobowiązań alimentacyjnych. Minister Rostkowska liczy w tej mierze na współpracę z ministrem sprawiedliwości Zbigniewem Ziobro.

Pełnomocniczka chce także, aby osoby uchylające się od płacenia nie były pozbawiane wolności i zamykane w zakładach karnych. Według niej niedopuszczalna jest sytuacja, gdy państwo zastępuje te osoby w obowiązku utrzymania ich dzieci i dodatkowo płaci za ich pobyt w więzieniach. Zamiast tego, mieliby oni sądowy nakaz pracy.

Wbrew wcześniejszym zapowiedziom premiera Kazimierza Marcinkiewicza, budżet nie zaoszczędzi na likiwdacji Biura Pełnomocnika Rządu ds. Równego Statusu Kobiet i Mężczyzn, którego budżet wynosił 4 mln. złotych. Ostatecznie ma on funkcjonować nadal, zgodnie z wymaganiami europejskiemi, ale w nowej formule organizacyjnej i zadaniowej.

Grzegorz Ilnicki


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


2 lipca:

1839 - Bunt niewolników na statku Amistad.

1840 - W Rzymie zmarł Bogdan Jański, pierwszy chronologicznie polski socjalista, saintsimonista.

1843 - W Cassino urodził się Antonio Labriola filozof, teoretyk marksizmu, działacz włoskiego ruchu robotniczego.

1923 - W Bninie urodziła się Wisława Szymborska, poetka, eseistka i krytyk literacki, tłumacz, felietonistka; członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i Polskiej Akademii Umiejętności, laureatka literackiej Nagrody Nobla (1996).

1925 - Urodził się Patrice Lumumba, kongijski polityk lewicowy, pierwszy premier niepodległego Konga, obalony i zamordowany 1961.

1925 - Urodził się Medgar Evers, aktywista ruchu na rzecz praw obywatelskich czarnej ludności w USA; zamordowany w 1963.

1928 - W Wielkiej Brytanii kobiety, które ukończyły 21. rok życia otrzymały czynne i bierne prawo wyborcze.

1949 - Zmarł Georgi Dymitrow, bułgarski działacz komunistyczny. 1933 oskarżony przez nazistów o podpalenie Reichstagu. Uniewinniony. 1946 premier Bułgarii. 1948 sekretarz generalny BPK.

1964 - Prezydent USA Lyndon Johnson podpisał ustawę o swobodach obywatelskich dla Afroamerykanów. Dokument ten podpisał również Martin Luther King.

1976 - Zjednoczenie Wietnamu Północnego z Południowym i utrworzenie Socjalistycznej Republiki Wietnamu.

1979 - Przez uczestników ROPCiO z Krakowa został założony Ruch Porozumienia Polskich Socjalistów. Byli to: Krzysztof Bzdyl, Krzysztof Gąsiorowski, Stanisław Janik-Palczewski, Romana Kahl-Stachniewicz, Mieczysław Majdzik i Stanisław Tor.

2006 - W Managui zmarł Herty Lewites, lewicowy polityk nikaraguański, minister w sandinistowskim rządzie w latach 1979-90.


?
Lewica.pl na Facebooku