Kompromisowy projekt ustawy o radach pracowników
[2006-02-02 03:31:30]
Zgodnie z projektem zaakceptowanym przez obydwie strony rady pracowników miałyby istnieć w przedsiębiorstwach zatrudniających co najmniej 50 pracowników (w pierwotnej propozycji związkowców – od 20). U pracodawcy zatrudniającego od 50 do 250 pracowników rada liczyłaby 3 osoby, u pracodawców zatrudniających od 251 do 500 osób – 5 członków, a u pracodawców, u których pracuje więcej niż 501 pracowników – 7. Członkowie rady byliby powoływani na trzyletnią kadencję i w tym okresie mieliby zapewnioną ochronę. Co szczególnie istotne dla związków zawodowych, członków rady powoływać mieliby przedstawiciele reprezentatywnych organizacji związkowych działających u pracodawców. Dopiero jeżeli takie związki nie działałyby w firmie, to przedstawicieli rad wyłanialiby pracownicy. Ponadto zgodnie z kompromisowym projektem jeśli rada zostałaby powołana u pracodawcy, u którego nie działa organizacja związkowa, to w chwili powstania związku zostałaby ona rozwiązana, a następnie powołana przez organizacje związkowe. Projekt ustawy przewiduje wprowadzenie okresów przejściowych na wprowadzenie rad w polskich firmach. W przedsiębiorstwach zatrudniających więcej niż 100 pracowników miałyby one funkcjonować od 23 marca 2007 roku, a u pracodawców zatrudniających od 50 do 100 osób mogłyby powstać nawet rok później. Kompromis sygnowali: Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan, Business Centre Club, Związek Rzemiosła Polskiego, OPZZ, Solidarność oraz Forum Związków Zawodowych. Nie przyłączyła się do niego Konfederacja Pracodawców Polskich, która uznała, że projekt przyznaje zbyt wiele kompetencji związkom zawodowym. Projekt rozpatrzy 15 lutego 2006 r. sejmowa podkomisja nadzwyczajna. Być może będzie on rozpatrywany jako jedyny, ponieważ tak rząd, jak i posłowie zgodzili się, że jeśli partnerzy społeczni dojdą do porozumienia w sprawie regulacji dotyczących rad pracowników, Sejm będzie rozpatrywać tylko ich propozycje. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
- "PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
- Lca
25 kwietnia:
1921 - Komisja Centralna Związków Zawodowych podjęła uchwałę o zerwaniu stosunków z KPRP i zwalczaniu komunistów w ruchu związkowym.
1947 - Założono Robotniczą Spółdzielnię Wydawniczą „Prasa” .
1974 - W Portugalii postępowi oficerowie skupieni wokół Ruchu Sił Zbrojnych dokonali zamachu stanu, w wyniku którego obalono rządy dyktatorskie (tzw. rewolucja goździków).
1975 - W Portugalii Partia Socjalistyczna wygrała wybory do Zgromadzenia Narodowego.
2004 - Socjaldemokrata Heinz Fischer został prezydentem Austrii.
2005 - Socjaldemokrata Jiří Paroubek został premierem Czech.
2009 - Socjaldemokraci i Zieloni wygrali przedterminowe wybory parlamentarne na Islandii.
?