Kuba: 79. rocznica urodzin Fidela Castro

[2005-08-14 14:01:28]

W sobotę przywódca Kuby Fidel Castro Ruz obchodził 79. rocznicę urodzin. Szef kubańskiego rządu spędził ten dzień z rodziną. W kraju z okazji urodzin przywódcy nie odbywają się żadne centralne uroczystości.

O rocznicy urodzin Castro przypomniały kubańskie media. Gazety opublikowały okolicznościowe artykuły i życzenia, zaś telewizja wyemitowała film o życiu kubańskiego przywódcy. W nocy z piątku na sobotę doszło także do dwóch demonstracji poparcia dla polityki Fidela Castro, które zorganizowane zostały przed domami działaczy politycznych otwarcie krytykujących kubańskiego przywódcę. W obu manifestacjach brało udział około 100 osób.

Życzenia dla Fidela Castro nadeszły ze stolicy Wenezueli - Caracas - gdzie uczestnicy Kongresu Młodzieży odśpiewali kubańskiemu przywódcy okolicznościową piosenkę. Castro przesłał wenezuelskiej młodzieży depeszę z podziękowaniami za ich gest.

Fidel Castro jest najdłużej urzędującym szefem rządu na świecie. Sprawuje władzę nieprzerwanie od 1 stycznia 1959 roku.

Bartłomiej Kacper Przybylski


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Zandberg w Pile!
Piła, plac Konstytucji 3 Maja
2 maja (piątek), godz. 19.00
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


29 kwietnia:

1945 - Karl Renner (SPÖ) został po raz drugi kanclerzem Austrii.

1970 - Wojna wietnamska: w celu tropienia partyzantów Viet Congu wojska USA i Wietnamu Płd. dokonują inwazji na sąsiednią Kambodżę.

1986 - W Hiszpanii powstała Zjednoczona Lewica (IU), będąca pierwotnie koalicją wyborczą zorganizowaną w 1986 r. na fali protestów przeciwko wejściu do NATO. Została utworzona przez PCE, grupy lewicowców, zielonych, lewicowych socjalistów i republikanów.

2004 - W Warszawie odbył się Antyszczyt Europejskiego Forum Ekonomicznego.

2006 - Zmarł John K. Galbraith, amerykański ekonomista, zwolennik keynesizmu i interwencjonizmu w gospodarce.

2006 - Prezydenci Kuby, Boliwii i Wenezueli podpisali w Hawanie porozumienie gospodarcze Boliwariańska Alternatywa dla Ameryki (ALBA).

2007 - W Zagrzebiu zmarł Ivica Račan, premier Chorwacji w latach 2000-2003, założyciel i lider Socjaldemokratycznej Partii Chorwacji.


?
Lewica.pl na Facebooku