Ekwador: Niepokoje społeczne na prowincji

[2005-08-22 16:44:34]

W ostatnich dniach masowe protesty społeczne przetoczyły się przez dwie prowincje Ekwadoru - Orellana i Sucumbios - gdzie koncentruje się przemysł naftowy kraju. Strajki zachwiały krajową gospodarką i spowodowały przestoje w produkcji ropy naftowej i produktów ropopochodnych. Specjaliści prognozują, że powrót do poziomu produkcji sprzed strajków może nastąpić nie wcześniej niż w listopadzie.

Powodem strajków było niezadowolenie mieszkańców Orellany i Sucumbios z faktu, że obie prowincje nie stały się beneficjentami rozwoju przemysłu naftowego. Zdaniem mieszkańców pieniądze pochodzące z handlu ropą i jej przetworami powinny być inwestowane w regionie. Protestujący domagają się inwestycji w infrastrukturę, utworzenia nowych miejsc pracy oraz niwelowanie negatywnych skutków wpływu rozwoju przemysłu na stan środowiska naturalnego.

Przedstawicieli strajkujących na negocjacje do stolicy kraju - Quito - zaprosił prezydent Ekwadoru Alfredo Palacio. Spowodowało to wstrzymanie protestów i powolne przywrócenie produkcji. Liderzy protestujących zapowiadają jednak, że jeżeli rozmowy zakończą się fiaskiem, mieszkańcy Orellany i Sucumbios podejmą ponownie akcje strajkowe.

Obecna sytuacja społeczna w Ekwadorze przypomina wydarzenia z Boliwii, gdzie masowe protesty społeczne doprowadziły w czerwcu do ustąpienia prezydenta kraju Carlosa Mesę. Zarówno w Ekwadorze, jak i Boliwii na rozwoju przemysłu naftowego skorzystali głównie mieszkańcy dużych miast i potomkowie ludności hiszpańskiej, co spowodowało dramatyczny wzrost dysproporcji finansowych pomiędzy nimi a mieszkańcami terenów wiejskich, prowincji i potomkami rdzennej ludności.

Bartłomiej Kacper Przybylski


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Zandberg w Pile!
Piła, plac Konstytucji 3 Maja
2 maja (piątek), godz. 19.00
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


27 kwietnia:

1848 - Francja zniosła niewolnictwo.

1937 - W Rzymie zmarł Antonio Gramsci, włoski działacz robotniczy, teoretyk marksizmu, filozof.

1956 - Sejm PRL przyjął ustawę o warunkach przerywania ciąży, liberalizującą przepisy aborcyjne.

1959 - Liu Szao-tsi zastąpił Mao Tse-tunga na stanowisku Przewodniczącego ChRL.

1968 - Na mocy przyjętego w październiku Abortion Act w Wielkiej Brytanii przerywanie ciąży stało się legalne.

1972 - W Bukareszcie zmarł Kwame Nkrumah, postępowy polityk afrykański, premier i prezydent Ghany, działacz ruchu panafrykańskiego, 1963 jeden z inicjatorów OJA, obalony przez wojsko.

1994 - Zakończyły się pierwsze wielorasowe wybory parlamentarne w RPA, w których zwyciężył Afrykański Kongres Narodowy Nelsona Mandeli, uzyskując 62,65% głosów


?
Lewica.pl na Facebooku