ChRL: Większa kontrola wyroków śmierci
[2005-09-27 16:43:20]
![]() Przywrócenie Najwyższemu Sądowi Ludowemu prerogatyw kontrolnych w sprawie wyroków śmierci jest spowodowane dramatycznie wysoką liczbą zrealizowanych w ostatnich latach egzekucji oraz kikunastu udowodnionymi przypadkami, gdy kara śmierci została wymierzona i wykonana ewidentnie bez podstaw prawnych. Ten ruch zapewni, że ewentualne skazanie przestępcy i wymierzenie mu kary śmierci będzie naprawdę niezależne od lokalnej administracji, władz, polityków czy też interwencji jeszcze innych sił - powiedział Wan E Xiang, wiceprzewodniczący Najwyższego Sądu Ludowego. Przywrócenie uprawnień kontrolnych spowoduje powstanie trzech nowych oddziałów Sądu, które będą zajmowały się rewizją wyroków śmierci. Obecnie kara śmierci w Chinach grozi za zabójstwo, przestępstwa na tle seksualnym, zdradę stanu, ale także za korupcję czy kradzież mienia dużej wartości lub o dużym znaczeniu społecznym. W Chinach toczy się obecnie emocjonalna debata publiczna nad likwidacją kary śmierci za przestępstwa gospodarcze oraz przeciwko mieniu. Pojawiają się także coraz liczniejsze akcje społeczne, postulujące całkowite zniesienie kary śmierci. Wiceprzewodniczący Wan E Xiang twierdzi, że w obecnej sytuacji nie można spodziewać się jednak odstąpienia od wymierzania przestępcom kary śmierci. Ta sprawa jest prawie poza dyskusją w Chinach, ponieważ w świadomości społecznej zakorzeniony jest od wieków motyw zabójcy, który za zabójstwo płaci własnym życiem - tłumaczy Wan E Xiang. Decyzję o przywróceniu kontrolnych uprawnień w sprawie wyroków śmierci Najwyższemu Sądowi Ludowemu z zadowoleniem przyjęła Amnesty International. Corinna-Barbara Francis z AI stwierdziła, że w Chinach widać pewien postęp w kwestii stosunku do kary śmierci, a ostatnie decyzje i debaty mogą być preludium do częściowego odejścia od kary śmierci. Według raportów Amnesty International rocznie w ChRL wykonuje się najwięcej wyroków śmierci na świecie. Szacunkowo w 2004 roku wykonano co najmniej 3400 egzekucji. Dla porównania w Iranie egzekucji było około 200, w Stanach Zjednoczonych nieco poniżej 100, a w Arabii Saudyjskiej nieco poniżej 50. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
- "PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
- Lca
24 kwietnia:
1794 - W Warszawie ukonstytuował się klub jakobinów pod nazwą Zgromadzenie Obywateli Ofiarujących Posługę i Pomoc Magistraturom Narodowym w Celu Dobra Ojczyzny.
1906 - Organizacja Techniczno-Bojowa PPS odbiła 10 więźniów Pawiaka.
1916 - Wybuch powstania wielkanocnego w Dublinie; jedną z głównych sił antybrytyjskich była socjalistyczna Irlandzka Armia Obywatelska (ICA) pod dowództwem Jamesa Connolly’ego.
1983 - Socjalistyczna Partia Austrii (SPÖ) wygrała wybory parlamentarne.
1988 - W I turze wyborów prezydenckich we Francji François Mitterrand zdobył 34,1% głosów.
2013 - Niedaleko stolicy Bangladeszu Dhaki zawalił się ośmiokondygnacyjny budynek Rana Plaza, mieszczący kilka zakładów odzieżowych. Zginęło 1127 osób, a około 2500 zostało rannych.
?