Barbados: Szczyt Kuba-CARICOM

[2005-12-09 15:38:42]

7 grudnia na Barbadosie rozpoczął się drugi szczyt Kuby i Organizacji Państw Karaibskich (CARICOM).

Prezydenta Kuby Fidela Castro powitali premier Barbadosu Owen S. Arthur, Sekretarz Generalny CARICOM Edwin Carrington i premier Saint Lucii Prime Kenny D. Anthony.

Podczas szczytu liderzy państw karaibskich złożyli hołd 73 ofiarom eksplozji bomby w kubańskim samolocie spowodowanej przez Luisa Posadę Carrilesa i Orlando Boscha.

Pierwszy szczyt z udziałem Kuby i państw CARICOM odbył się w 2002 roku w Hawanie.

W skład CARICOM wchodzą Antigua i Barbuda, Bahamy, Barbados, Belize, Dominika, Grenada, Gujana, Haiti, Jamajka, Montserrat, Saint Lucia, Saint Kitts i Nevis, Saint Vincent i Grenadyny, Surinam oraz Trinidad i Tobago.

Relacje dyplomatyczne między Kubą i państwami regionu rozpoczeły się w 1972 roku kiedy Barbados, Gujana, Jamajka oraz Trinidad i Tobago nawiazały z nią oficjalne stosunki.

Kiedy miesiąc temu Organizacja Narodów Zjednoczonych przyjeła rezolucję w której opowiada się za zniesieniem blokady ekonomicznej wyspy poparcia tej inicjatywie udzieliły wszystkie państwa karaibskie.

Szymon Martys


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


23 kwietnia:

1890 - W Białej Krakowskiej (dziś dzielnica Bielska-Białej) doszło do demonstracji robotniczej. W wyniku starć z żandarmerią zginęło 11 osób.

1910 - W Tomaszowie Maz. urodził się Emanuel Mink, pseud. Mundek, działacz komunistyczny, stolarz, uczestnik hiszpańskiej wojny domowej oraz francuskiego ruchu oporu w czasie II wojny światowej. Honorowy obywatel demokratycznej Hiszpanii.

1919 - W Krakowie rozpoczęły się: XVI Zjazd PPS, XV Kongres PPSD, XVI Zjazd PPS zaboru pruskiego. Zjazdy podjęły decyzję o połączeniu się w jednolitą Polską Partię Socjalistyczną; przyjęto zasadę parlamentarnej drogi do socjalizmu.

1941 - Urodził się Paavo Lipponen, polityk fiński, dziennikarz, działacz Fińskiej Partii Socjaldemokratycznej, 1995-2003 premier, od 2003 przewodniczący parlamentu.

1942 - Urodził się Étienne Balibar, francuski filozof marksistowski, profesor filozofii politycznej i moralnej na Uniwersytecie Paris X w Nanterre.

1999 - 16 osób zginęło w ataku lotnictwa NATO na stację radiowo-telewizyjną w Belgradzie.

2006 - Na Węgrzech odbyła się II tura wyborów parlamentarnych, w których zwyciężyła Węgierska Partia Socjalistyczna.


?
Lewica.pl na Facebooku