Akcja solidarności z Puszczą Białowieską

[2006-03-02 19:33:15]

W dniu 3 marca w wielu miastach świata (m. in. Londyn - Wielka Brytania, Bratysława - Słowacja, Helsinki - Finlandia, Kampala - Uganda, Dublin - Irlandia, Lipsk - Niemcy, Colombo - Sri Lanka, Praga - Czechy, Pretoria - Republika Południowej Afryki, Sydney, Melbourne, Canberra - Australia, Bukareszt - Rumunia, Seul - Korea Płd., Toronto - Kanada, Kijów - Ukraina, Tokio - Japonia, Zagrzeb - Chorwacja, Nowy Jork, San Francisco - USA) odbyły się akcje solidarności dla Puszczy Białowieskiej pod hasłami "Jedna Puszcza!".

Celem akcji jest zwrócenie uwagi świata na to, że ostatni na niżu Europy las naturalny o cechach pierwotnych ulega ciągłej degradacji skutkiem trwających po stronie polskiej i białoruskiej wyrębów i braku spójnej wizji ochrony i zarządzania. Tylko 15 proc. polskiej części jest parkiem narodowym.

Tysiące listów jakie od wielu dni napływają ze świata do prezydenta Lecha Kaczyńskiego i wizyty w polskich ambasadach mają wzmocnić apel do prezydenta RP o objęcie osobistym protektoratem Puszczy Białowieskiej.

W styczniu br. czworo przedstawicieli BISON z USA, Białorusi, Hiszpanii i Polski złożyło prezydentowi RP apel z prośbą o podjęcie inicjatywy ustawodawczej i interwencję w obronie Puszczy (konkretnie: chodzi o objęcie ochroną wszystkich fragmentów naturalnego pochodzenia, bo nie były one sadzone ręką ludzką i stanowią o wyjątkowym charakterze Puszczy; opracowanie planu ochronnego dla całego obszaru Puszczy w oparciu o waloryzację przyrodniczą i kulturową przy szerokiej konsultacji ponadregionalnej; zaprzestanie ingerencji w naturalne procesy na obszarach objętych ochroną.)

Należy stworzyć plan objęcia całej polskiej części Puszczy parkiem narodowym pozyskując dla tego planu miejscowe społeczności. W porozumieniu ze stroną białoruską należy dążyć do utworzenia ponadnarodowego rezerwatu Puszczy Białowieskiej obszaru dziedzictwa ludzkości, do wypracowania wspólnych dla całej Puszczy zasad ochrony.

Radek Sawicki


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


21 kwietnia:

1837 - W Næstved urodził się Fredrik Bajer, duński działacz pokojowy i na rzecz równouprawnienia kobiet, publicysta, laureat Pokojowej Nagrody Nobla 1908.

1871 - W Warszawie urodził się Feliks Perl, działacz PPS, publicysta.

1920 - W Częstochowie podczas demonstracji bezrobotni domagali się oprócz pracy i chleba zakończenia wojny z bolszewikami.

1946 - W Firle zmarł John Maynard Keynes, wybitny brytyjski ekonomista (z wykształcenia matematyk), którego poglądy wywarły ogromny wpływ na rozwój myśli ekonomicznej w XX w.

1948 - Żydowska organizacja bojowa Hagana zaatakowała Hajfę, doprowadzając do ucieczki 100 tys. Arabów.

1967 - W Grecji doszło do zamachu stanu prawicowych "czarnych pułkowników".

1971 - W Częstochowie zmarł Józef Kaźmierczak, działacz PPS i TUR, 1928-30 poseł na Sejm.

1974 - W Londynie powołano trockistowski Komitet na rzecz Międzynarodówki Robotniczej.

2004 - Józef Oleksy został wybrany na marszałka Sejmu RP, zastępując Marka Borowskiego.

2009 - Afrykański Kongres Narodowy wygrał wybory parlamentarne w RPA.


?
Lewica.pl na Facebooku