Ekwador: Protesty przeciwko umowie o wolnym handlu

[2006-03-23 17:14:18]

Rząd w Ekwadorze wprowadził w czterech prowicjach kraju (Chimborazo, Cotopaxi, Imbabura i Canar) stan wyjątkowy w związku z trwającymi od kilkunastu dni protestami i blokadami dróg. Uczestnicy protestów zorganizowanych przez lewicowe ugrupowanie Confederation of Indigenous Nationalities of Ecuador (CINE), żądają od prezydenta kraju Alfredo Palacio wycofania się z prowadzonych ze Stanami Zjednoczonymi rozmów dotyczących umowy o wolnym handlu między oboma krajami. Rozmowy te mają być kontynuowane dzisiaj w Waszyngtonie.

Palacio, oskarżył uczestników protestu o próbe destablizacji demokracji oraz dążenie do rozbicia społeczeństwa i wysłał kilka tysięcy żołnierzy i policjantów w celu zaprowadzenia porządku na ulicach.

Zdaniem CINE, podpisanie z USA umowy o wolnym handlu doprowadzi do zalania ekwadorskiego rynku tanią, subsydiowaną żywnością ze Stanów Zjednoczonych, co może spowodować upadek rodzimego rolnictwa, które jest jedną z głównych gałęzi gospodarki kraju. Innym zagrożeniem dla suwerenności kraju jest przewidywana w tej umowie prywatyzacja zasobów wody pitnej.

Trwające obecnie protesty są kolejnym przejawem niezadowolenia społecznego z polityki prowadzonej przez prezydenta Palacio. O strajku robotników przemysłu naftowego pisaliśmy tutaj.
Po klęsce Stanów Zjednoczonych związanej z odrzuceniem w ubiegłym toku przez kraje Ameryki Południowej i Łacinskiej porozumienia o wolnym handlu FTAA, strategią administracji George’a W. Busha jest zawieranie umów dwustronnych, w których jest stroną zdecydowanie dominującą.

Warto również zauważyć, że Palacio został prezydentem Ekwadoru w ubiegłym roku, po tym, jak wskutek protestów społecznych odsunięto od władzy jego poprzednika Lucio Gutierreza. Choć obaj uznawani byli za lewicowych populistów, po objęciu urzędu stawali się uległymi wykonawcami woli administracji w Waszyngtonie i działających w Ekwadorze amerykańskich korporacji.

Sebastian Maćkowski


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Zandberg w Pile!
Piła, plac Konstytucji 3 Maja
2 maja (piątek), godz. 19.00
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


27 kwietnia:

1848 - Francja zniosła niewolnictwo.

1937 - W Rzymie zmarł Antonio Gramsci, włoski działacz robotniczy, teoretyk marksizmu, filozof.

1956 - Sejm PRL przyjął ustawę o warunkach przerywania ciąży, liberalizującą przepisy aborcyjne.

1959 - Liu Szao-tsi zastąpił Mao Tse-tunga na stanowisku Przewodniczącego ChRL.

1968 - Na mocy przyjętego w październiku Abortion Act w Wielkiej Brytanii przerywanie ciąży stało się legalne.

1972 - W Bukareszcie zmarł Kwame Nkrumah, postępowy polityk afrykański, premier i prezydent Ghany, działacz ruchu panafrykańskiego, 1963 jeden z inicjatorów OJA, obalony przez wojsko.

1994 - Zakończyły się pierwsze wielorasowe wybory parlamentarne w RPA, w których zwyciężył Afrykański Kongres Narodowy Nelsona Mandeli, uzyskując 62,65% głosów


?
Lewica.pl na Facebooku