Libia: Koncert pokojowy w rocznicę amerykańskiego bombardowania

[2006-04-17 15:18:17]

15 kwietnia w Trypolis odbył się koncert na rzecz ogólnoświatowego pokoju, zorganizowany w 20. rocznicę amerykańskiego bombardowania dwóch największych miast Libii. Impreza została zorganizowana przed zbombardowanym domem libijskiego przywódcy Muammara Kadafiego.

Gwiazdami imprezy byli hiszpański tenor José Carreras oraz amerykański piosenkarz Lionel Ritchie. Podczas koncertu uczczono także pamięć adoptowanej córki Kadafiego - Hanny - która poniosła śmierć w wyniku zbombardowania domu libijskiego przywódcy.

15 kwietnia 1986 wojska amerykańskie przeprowadziły atak na Trypolis i Benghazi, w wyniku którego zginęło 40 osób. Naloty miały być odpowiedzią na zamach bombowy, dokonany w jednym z berlińskich klubów nocnych, o sprawstwo którego ówczesny amerykański prezydent Ronald Reagan oskarżył właśnie Libię. W wyniku zamachu w Berlinie śmierć poniosło dwóch amerykańskich żołnierzy oraz kobieta narodowości tureckiej, a ponad 200 osób zostało rannych. Sprawa zamachu i późniejszych nalotów wywołała wieloletni kryzys na linii Trypolis-Waszyngton, który skutkował międzynarodową izolacją Libii i nałożeniem na ten kraj sankcji gospodarczych. Stosunki libijsko-amerykańskie poprawiły się dopiero w 2003 roku, kiedy to Muammar Kadafi wyrzekł się posiadania broni masowego rażenia. Od tego czasu zniesiono też część sankcji gospodarczych.

Media z pewnym zaskoczeniem zauważają, że po raz pierwszy rocznica amerykańskich nalotów była obchodzona w Libii w dość świąteczny i wesoły sposób.

Bartłomiej Kacper Przybylski


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Zandberg w Pile!
Piła, plac Konstytucji 3 Maja
2 maja (piątek), godz. 19.00
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


26 kwietnia:

1871 - W Warszawie urodził się Feliks Perl, działacz socjalistyczny, poseł PPS, publicysta, 1915-1927 redaktor naczelny "Robotnika".

1920 - W Poznaniu od policyjnych kul zginęło 9 strajkujących kolejarzy, a 30 zostało rannych.

1937 - Wojna hiszpańska: zbombardowanie baskijskiego miasta Guernica przez niemiecki Legion Condor.

1942 - W kopalni Benxihu w okupowanej przez Japończyków Mandżurii doszło do największej w historii katastrofy górniczej, w której zginęło 1549 górników, a 246 zostało rannych.

1981 - W I turze wyborów prezydenckich we Francji socjalista François Mitterrand zdobył 26% głosów.

1990 - Kandydat w wyborach przezydenckich w Kolumbii z ramienia lewicowej koalicji M-19 Carlos Pizarro został zastrzelony przez prawicowego bojówkarza.

1993 - Na czele rządu Wysp Owczych (autonomicznego terytorium Danii) po raz pierwszy stanęła kobieta, socjaldemokratka Marita Petersen.

1994 - Zakończyły się pierwsze wielorasowe wybory parlamentarne w RPA, w których zwyciężył Afrykański Kongres Narodowy Nelsona Mandeli, uzyskując 62,65% głosów.

1995 - W Warszawie zmarła Hanna Ożogowska, polska prozaiczka, poetka i tłumaczka literatury rosyjskiej, niemieckiej i włoskiej.

2009 - Lewicowy prezydent Ekwadoru Rafael Correa został wybrany na II kadencję.

2013 - 38 osób zginęło, a 3 zostały ranne w pożarze szpitala psychiatrycznego we wsi Ramienskij pod Moskwą.


?
Lewica.pl na Facebooku