Podać rękę tonącemu

[2003-08-07 23:45:51]

Irena Sendler została uhonorowana tegoroczną nagrodą im. Jana Karskiego "Za Odwagę i Serce" przyznawaną przez Amerykańskie Centrum Kultury Polskiej z Waszyngtonu. Przewodniczącym kapituły nagrody jest Zbigniew Brzeziński.

Jej kandydaturę do wyróżnienia zgłosiło Stowarzyszenie "Dzieci Holokaustu" w Polsce. Podczas wojny Irena Sendler uratowała życie 2,5 tys. żydowskich dzieci. Nagroda oficjalnie zostanie wręczona 23 października w Stanach Zjednoczonych. Irena Sendler, która ma dziś 93 lata i żyje niemal w zupełnym zapomnieniu, z dala od "wielkiego świata", raczej nie pojedzie na uroczystość. "Dzieci Holokaustu" zabiegają, by w jej imieniu nagrodę odebrała Jolanta Kwaśniewska.

Tradycje jej rodziny splatały się z losami polskiej lewicy. Ojciec pani Ireny, Stanisław Krzyżanowski, działał w Polskiej Partii Socjalistycznej. Ona sama przed wojną była aktywistką lewicowego Związku Młodzieży Demokratycznej, a później również PPS. Brała m.in. udział w protestach przeciwko gettu ławkowemu na uczelni.

W czasie wojny Irena Sendler, ps. Jolanta, była szefową Referatu Dziecięcego Rady Pomocy Żydom "Żegota", ponadpartyjnej organizacji, w której swe siły dla ratowania Żydów połączyli socjaliści różnych odcieni, katolicy, demokraci, syndykaliści i żydowska lewica. "Żegota", której pierwszym przewodniczącym został Julian Grobelny, przed wojną wybitny działacz PPS z Łodzi, w latach 1942-1945 udzieliła pomocy kilkuset tysiącom Żydów. Materialnie wspierała około 4 tys. osób, dostarczyła potrzebującym 50 tys. fałszywych dokumentów, ukrywającym się organizowała mieszkania, zwalczała szmalcowników, pomagała w ucieczkach z obozów pracy i przy przerzucie poszukiwanych na Węgry.

Zasługą Sendlerowej było uratowanie przez "Żegotę" 2,5 tys. żydowskich dzieci, wyprowadzonych z warszawskiego getta. Jolanta w przebraniu pielęgniarki dostarczała do "dzielnicy zamkniętej" pieniądze, jedzenie i leki. W 1942 r., gdy Niemcy rozpoczęli akcję likwidacji getta, wraz dwudziestoma pomocnikami zaczęła wyprowadzać stamtąd żydowskie dzieci. Część dzieci usypiano i wywożono ambulansem, przekonując straże, że to zwłoki umarłych na tyfus. Inne wyprowadzono piwnicami przez piwnice domów stojących po obu stronach muru i połączonych ukrytymi przejściami. Po aryjskiej stronie muru umieszczano je w polskich rodzinach, sierocińcach i klasztorach.

Pod koniec 1943 r. gestapo wpadło na trop Sendlerowej. Trafiła na Pawiak, potem na Aleję Szucha. Czekała na egzekucję, gdy niespodziewanie dla niej samej przekupiony niemiecki żołnierz wyprowadził ją na ulicę i kazał uciekać.

W 1965 r. otrzymała nadawany przez jerozolimski Instytut Yad Vashem tytuł "Sprawiedliwego wśród Narodów Świata". Uhonorowano ją również Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

Dziś starsza pani powtarza, że nic szczególnego nie zrobiła. Jej bohaterskie działanie było rezultatem wartości, w których ją wychowano. Od dziecka wiedziała, że "ludzie dzielą się na dobrych i złych, a narodowość i religia nie mają przy tym żadnego znaczenia". Nauczono ją również, że "gdy ktoś tonie, należy mu podać rękę".

Stowarzyszenie "Dzieci Holokaustu" zamierza zgłosić kandydaturę Ireny Sendler do pokojowej nagrody Nobla.

Na zdjęciu Irena Sendler w latach wojny.

Marek Tobolewski


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


23 kwietnia:

1890 - W Białej Krakowskiej (dziś dzielnica Bielska-Białej) doszło do demonstracji robotniczej. W wyniku starć z żandarmerią zginęło 11 osób.

1910 - W Tomaszowie Maz. urodził się Emanuel Mink, pseud. Mundek, działacz komunistyczny, stolarz, uczestnik hiszpańskiej wojny domowej oraz francuskiego ruchu oporu w czasie II wojny światowej. Honorowy obywatel demokratycznej Hiszpanii.

1919 - W Krakowie rozpoczęły się: XVI Zjazd PPS, XV Kongres PPSD, XVI Zjazd PPS zaboru pruskiego. Zjazdy podjęły decyzję o połączeniu się w jednolitą Polską Partię Socjalistyczną; przyjęto zasadę parlamentarnej drogi do socjalizmu.

1941 - Urodził się Paavo Lipponen, polityk fiński, dziennikarz, działacz Fińskiej Partii Socjaldemokratycznej, 1995-2003 premier, od 2003 przewodniczący parlamentu.

1942 - Urodził się Étienne Balibar, francuski filozof marksistowski, profesor filozofii politycznej i moralnej na Uniwersytecie Paris X w Nanterre.

1999 - 16 osób zginęło w ataku lotnictwa NATO na stację radiowo-telewizyjną w Belgradzie.

2006 - Na Węgrzech odbyła się II tura wyborów parlamentarnych, w których zwyciężyła Węgierska Partia Socjalistyczna.


?
Lewica.pl na Facebooku