Konwencje przedwyborcze czołowych partii politycznych

[2023-06-27 20:33:15]

Konwencja posłanek Klubu Lewicy w Warszawie

Konwencja poruszyła szeroko rozumiany temat praw kobiet. Poruszono, wielokrotnie wcześniej już zapowiadane postulaty w zakresie bezpłatnej i awaryjnej antykoncepcji oraz refundowanego programu in vitro. Postawiono w niej także na przeznaczenie wyższych środków na wysokie standardy opieki okołoporodowej oraz wprowadzenie badań prenatalnych.
Kolejne postulaty Lewicy, to zmiana definicji gwałtu, walka z przemocą wobec kobiet, urlop menstruacyjny i dostępność środków higieny menstruacyjnej w instytucjach, a przede wszystkim szkołach.
Podkreślono ponadto dążenie do równości płac kobiet i mężczyzn. Pojawił się również pomysł alimentów natychmiastowych oraz zniesienie karania za aborcję oraz zniesienie klauzuli sumienia. Podkreślono również konieczność legalizacji aborcji, która powinna być dostępna, bezpłatna i legalna w sytuacji gwałtu, wad letalnych oraz powikłań płodu.
W tym samym dniu odbyła się również konwencja Prawa i Sprawiedliwości, która miała miejsce w m. Bogatynia (woj. dolnośląskie). Głównymi jej hasłami była obrona kopalni odkrywkowej węgla brunatnego w Bogatyni-Turowie, dalsza konieczność rozbudowy armii, krytyka instytucji i polityki ekologicznej Unii Europejskiej oraz obrona miejsc pracy w Polsce.
Konwencja Koalicji Obywatelskiej odbyła się we Wrocławiu. Donald Tusk i inni politycy tej partii podkreślili konieczność pokonania PiS w najbliższych wyborach parlamentarnych i ponownego dołączenia do świata Zachodu zamiast krzątania się po meandrach autorytaryzmu w stylu Rosji, Białorusi czy Węgier. Wspomniał również o aferach związanych z dolnośląskimi strukturami partii rządzącej.
Konwencja Trzeciej Drogi - koalicji PSL i Polski 2050 - odbyła się w Grodzisku Mazowieckim. Naczelnym jej tematem były łączenie nowoczesności z tradycją oraz Unii Europejskiej i polskiego patriotyzmu. Przedstawiono również 6 gwarancji w ramach programu Polski Gospodarnej przeciwstawionej Polsce Marnotrawnej, którymi mają być: docenienie przedsiębiorców, docenienie rodziny, zmiany w ochronie zdrowia, większa pomoc dla niepełnosprawnych, przeznaczenie rosnących zysków firm energetycznych na zieloną energię (podatek ekologiczny) oraz reformy w polskiej oświacie.
Konwencja Konfederacji w Warszawie zatytułowana "tak chcemy żyć" odbyła się pod hasłami rozbicia duopolu PO-PiS, zachowania suwerenności Polski, dobrowolnych składek na ubezpieczenia społeczne, ostrożności wobec Niemiec, UE, Ukrainy, społeczności żydowskiej i LGBT.

Tomasz Rysz



drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



1 Maja - demonstracja z okazji Święta Ludzi Pracy!
Warszawa, rondo de Gaulle'a
1 maja (środa), godz. 11.00
Przyjdź na Weekend Antykapitalizmu 2024 – 24-26 maja w Warszawie
Warszawa, ul. Długa 29, I piętro, sala 116 (blisko stacji metra Ratusz)
24-26 maja
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca
Podpisz apel przeciwko wprowadzeniu klauzuli sumienia w aptekach
https://naszademokracja.pl/petitions/stop-bezprawnemu-ograniczaniu-dostepu-do-antykoncepcji-1

Więcej ogłoszeń...


30 kwietnia:

1793 - We Wrocławiu pruskie wojsko stłumiło powstanie krawców.

1847 - Policja i wojsko pruskie stłumiły rozruchy głodowe w Poznaniu.

1883 - Urodził się Jaroslav Hašek, czeski pisarz, żołnierz Armii Czerwonej.

1885 - Zmarł Jens Peter Jacobsen, duński pisarz i poeta, uznawany za jednego z najwybitniejszych twórców skandynawskich, biolog, zdeklarowany wolnomyśliciel i ateista.

1911 - We Florencji zmarł Stanisław Brzozowski, polski filozof, pisarz, publicysta, krytyk teatralny i literacki; zwolennik materializmu dziejowego, który wprowadził marksizm do myśli polskiej.

1916 - Upadek powstania wielkanocnego w Dublinie; jedną z głównych sił antybrytyjskich była socjalistyczna Irlandzka Armia Obywatelska (ICA) pod dowództwem Jamesa Connolly’ego.

1930 - Urodził się Félix Guattari, francuski psychoterapeuta i filozof. Współtwórca pojęcia "schizoanaliza" i jednego ze znaczeń terminu "ekozofia".

1938 - W Trinidad urodził się Inti Peredo, boliwijski działacz komunistyczny; walczył w oddziale Che Guevary.

1943 - Zmarła Beatrice Webb, brytyjska ekonomistka, socjalistka, współzałożycielka Towarzystwa Fabiańskiego, żona laburzystowskiego polityka i ministra Sidneya Webba.

1950 - W więzieniu w Rawiczu zmarł Kazimierz Pużak, wybitny działacz PPS.

2011 - Zmarł Ernesto Sábato, argentyński pisarz i myśliciel, autor m.in. książek "Tunel" i "O bohaterach i grobach".


?
Lewica.pl na Facebooku