Niemcy: Nadzwyczajny kongres Die Linke
[2025-01-20 17:20:18]
![]() W zjeździe uczestniczyło ok. 450 delegatów. Obrady przebiegały spokojnie, a partia prezentowała się jako ugrupowanie spójne, gotowe przystąpić z nową energią do gorącej fazy kampanii wyborczej. Po odejściu Sahry Wagenknecht atmosfera w Die Linke się poprawiła, a spory wewnętrzne zostały wyciszone. Od tego czasu z partii odeszło ok. 8 tys., zaś przystąpiło do niej 17,5 tys. członków. Ich liczba znowu przekroczyła 60 tys. Celem partii jest ponowne wejście do Bundestagu. Jeśli nie uda się uzyskać 5 proc. poparcia, to działacze liczą na zwycięstwo w co najmniej trzech okręgach jednomandatowych. Dzięki temu partia będzie uwzględniana przy rozdziale mandatów z list partyjnych (klauzula mandatowa). Ma to osiągnąć dzięki zaangażowaniu doświadczonych liderów partii (tzw. srebrnych loków): Bodo Ramelowa, Gregora Gysiego i Dietmara Bartscha, którzy powinni odnieść zwycięstwo w swoich okręgach. Czołowymi kandydatami partii na te wybory są: Jan von Aken i Heidi Reichinnek. Jej kampania skupi się na bliskich kontaktach z elektoratem. Przeprowadzono już ok. 150 tys. bezpośrednich rozmów z wyborcami. Politycy Die Linke skrytykowali inne partie: CDU/CSU zarzucano, że chcą demontować państwo socjalne, ostrzegano przed zagrożeniem ze strony faszystowskiej AfD, krytykowano SPD, że nie wypełnia obietnic socjalnych, zaś Zielonym wytknięto, że polityki klimatycznej (popieranej przez Die Linke) nie realizowano w sposób społecznie odpowiedzialny. Z kolei BSW i AfD zostały określone mianem partii kremlowskich. W swoim programie Die Linke główny kładzie nacisk na kwestie socjalne. Domaga się zniesienia VAT na podstawowe artykuły, żywność i transport publiczny, podniesienia podatku dochodowego dla najlepiej zarabiających (podczas zjazdu promowano koszulki z napisem Tax the Rich), wprowadzenia podatku od majątku (1 proc. od majątku powyżej 1 mln euro, 5 proc. od majątku powyżej 50 mln €, 12 proc. od miliarda) i od spadków. Die Linke opowiada się za ustawowym podniesieniem płacy minimalnej do 15 € za godzinę, podniesieniem świadczeń emerytalnych i obniżeniem składki na ubezpieczenie zdrowotne. Tańsza energia dla konsumentów powinna być finansowana z pomocą podatku solidarności energetycznej dla bogatych. Jednym z kluczowych postulatów jest wprowadzenie ogólnokrajowego limitu czynszów. Die Linke sprzeciwia się także obecności na terenie Niemiec amerykańskich wyrzutni rakiet średniego zasięgu. Według sondaży Die Linke może liczyć na około 3-4% poparcia. W ostatnich tygodniach notowania partii nieco wzrosły. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Zandberg w Pile!
- Piła, plac Konstytucji 3 Maja
- 2 maja (piątek), godz. 19.00
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
26 kwietnia:
1871 - W Warszawie urodził się Feliks Perl, działacz socjalistyczny, poseł PPS, publicysta, 1915-1927 redaktor naczelny "Robotnika".
1920 - W Poznaniu od policyjnych kul zginęło 9 strajkujących kolejarzy, a 30 zostało rannych.
1937 - Wojna hiszpańska: zbombardowanie baskijskiego miasta Guernica przez niemiecki Legion Condor.
1942 - W kopalni Benxihu w okupowanej przez Japończyków Mandżurii doszło do największej w historii katastrofy górniczej, w której zginęło 1549 górników, a 246 zostało rannych.
1981 - W I turze wyborów prezydenckich we Francji socjalista François Mitterrand zdobył 26% głosów.
1990 - Kandydat w wyborach przezydenckich w Kolumbii z ramienia lewicowej koalicji M-19 Carlos Pizarro został zastrzelony przez prawicowego bojówkarza.
1993 - Na czele rządu Wysp Owczych (autonomicznego terytorium Danii) po raz pierwszy stanęła kobieta, socjaldemokratka Marita Petersen.
1994 - Zakończyły się pierwsze wielorasowe wybory parlamentarne w RPA, w których zwyciężył Afrykański Kongres Narodowy Nelsona Mandeli, uzyskując 62,65% głosów.
1995 - W Warszawie zmarła Hanna Ożogowska, polska prozaiczka, poetka i tłumaczka literatury rosyjskiej, niemieckiej i włoskiej.
2009 - Lewicowy prezydent Ekwadoru Rafael Correa został wybrany na II kadencję.
2013 - 38 osób zginęło, a 3 zostały ranne w pożarze szpitala psychiatrycznego we wsi Ramienskij pod Moskwą.
?