Hiszpania szanuje decyzje boliwijskich władz

[2006-05-06 19:30:02]

Przebywający z wizytą w Boliwii hiszpański wiceminister spraw zagranicznych Bernardino León stwierdził, że Hiszpania szanuje decyzję władz Boliwii, które zdecydowały o nacjonalizacji przemysłu naftowego i gazowego. Dekret o nacjonalizacji podpisał przed tygodniem boliwijski prezydent Evo Morales.

Wiceminister León przybył do Boliwii, aby omówić sprawę dalszego funkcjonowania w tym kraju hiszpańskiego koncernu energetycznego Repsol, który eksploatuje duże złoże boliwijskiego gazu. Minister stwierdził, że rządy Hiszpanii i Boliwii "otworzyły dialog", który ma wypracować nowe zasady funkcjonowania zagranicznych firm w andyjskim kraju w zmienionej rzeczywistości prawnej. León zaznaczył jednak, że ostateczna decyzja, czy pozostać w Boliwii, należy do kierownictwa Repsolu.

Prezydent Morales zapowiedział, że rząd będzie dążył do zawarcia kontraktów na eksploatację gazu z operującymi dotychczas w Boliwii koncernami energetycznymi. Na wypracowanie nowych umów dano 180 dni - po tym terminie koncerny, które nie podpiszą kontraktów, będą musiały opuścić eksploatowane złoża. Morales zapewnił także - podczas spotkania z przedstawicielami firm brazylijskich i argentyńskich - że rząd będzie dążył do zapewnienia stałych dostaw gazu po "rozsądnych" cenach.

Nacjonalizacja przemysłu gazowego i naftowego była jednym z głównych postulatów wyborczych Evo Moralesa.

Bartłomiej Kacper Przybylski



drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


11 lutego:

1900 - W Charkowie została założona podziemna Rewolucyjna Partia Ukrainy (RUP).

1937 - Po uznaniu związku zawodowego United Auto Workers Union przez zarząd firmy, zakończył się strajk okupacyjny w zakładach General Motors.

1941 - Zmarł torturowany przez hitlerowców Rudolf Hilferding, austriacki ekonomista, polityk i publicysta, jeden z teoretyków austromarksizmu.

1948 - Zmarł Siergiej Eisenstein, wybitny radziecki reżyser, scenarzysta, montażysta, operator filmowy, scenograf filmowy i teatralny oraz teoretyk filmu.

1981 - 8 robotników zostało zostało napromieniowanych po wycieku wody z układu chłodzenia w elektrowni atomowej Sequoyah 1 w stanie Tennessee.

1990 - Po 27 latach spędzonych w więzieniu Nelson Mandela wyszedł na wolność.

2011 - Po wielodniowych manifestacjach ustąpił prezydent Egiptu H. Mubarak.


?
Lewica.pl na Facebooku