Francja zaostrza prawo imigracyjne

[2006-05-07 22:28:27]

Po Danii, Holandii i częściowo Niemczech (na razie w niektórych landach) Francja jest kolejnym krajem europejskim, który zaczyna zaostrzać przepisy imigracyjne. Deputowani do francuskiego Zgromadzenia Narodowego zgodzili się na system "imigracji selektywnej". Zgodnie z nim karty upoważniające do pobytu przez 3 lata otrzymywaliby tylko ci cudzoziemcy, których umiejętności byłyby przydatne gospodarce.

Projekt rządzącej prawicy zakłada także, że imigranci musieliby się uczyć języka francuskiego i brać udział w kursach wiedzy o społeczeństwie francuskim. Ustawa utrudnia też sprowadzanie rodziny przez imigrantów oraz likwiduje obecne przepisy, ma mocy których wszystkim mieszkającym we Francji od ponad dziesięciu lat automatycznie należy się stałe prawo pobytu.

Autorem nowych propozycji jest prawicowy minister spraw wewnętrznych, Nicolas Sarkozy. Zdaniem obserwatorów, Sarkozy, poprzez lansowanie antyimigranckiej ustawy, chce zdobyć poparcie skrajnie prawicowego elektoratu. Z drugiej strony może stracić poparcie mających już prawa wyborcze imigrantów, których jest ponad milion.

Decyzja deputowanych spotkała się z silnym sprzeciwem lewicy, jak też francuskich kościołów. Projekt może się więc jeszcze zmienić podczas drugiego czytania ustawy w parlamencie.

Piotr Szumlewicz



drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


24 czerwca:

1793 - Rewolucyjny Konwent uchwalił konstytucję Republiki Francuskiej gwarantującą po raz pierwszy w historii powszechne prawo wyborcze.

1821 - Wojska Simóna Bolívara zwyciężyły w bitwie o Carabobo, będącej ostatecznym rozstrzygnięciem wojny o niepodległość Wenezueli.

1901 - Otwarto pierwszą wystawę prac Pabla Picassa, hiszpańskiego malarza przez lata związanego z lewicą.

1902 - Urodziła się Lidia Ciołkoszowa, działaczka PPS, historyczka. Żona Adama Ciołkosza. Od 1979 przewodnicząca PPS na obczyźnie, od 1990 honorowa przewodniczaca PPS w kraju.

1905 - W Warszawie PPS zorganizowała powszechny strajk solidarności z robotnikami Łodzi.

1905 - Zmarł Kazimierz Kelles-Krauz, filozof, socjolog, publicysta, pedagog; działacz i teoretyk Związku Zagranicznego Socjalistów Polskich, później Polskiej Partii Socjalistycznej.

1944 - Na stacji kolejowej Ryczów k. Wadowic zginął w walce z Niemcami Adam Rysiewicz, sekretarz OKR (WRN) Kraków.

1945 - W Paryżu powstał Komitet Sekcji Odrodzonej PPS.

1957 - Tajni agenci dominikańskiego dyktatora Rafaela Trujillo przeprowadzili nieudany zamach na centrolewicowego prezydenta Wenezueli Rómulo Betancourta, co wywołało międzynarodowy skandal.

1960 - Patrice Lumumba został pierwszym premierem Demokratycznej Republiki Konga.

1961 - Urodziła się Rebecca Solnit, amerykańska eseistka, aktywistka i historyczka.


?
Lewica.pl na Facebooku