Nowy statut Katalonii
[2006-05-12 03:03:35]
![]() Kongres Deputowanych zatwierdził zmiany w katalońskim statucie pod koniec marca. Aby weszły one w życie muszą zostać zatwierdzone przez samych Katalończyków w referendum zaplanowanym na 18 lipca. Premier Hiszpanii Jose Luis Zapatero powiedział w Senacie, że reforma katalońskiego statutu da początek nowym statutom hiszpańskich regionów. Będą one odzwierciedlać ich autonomię i charakter współczesnej Hiszpanii - podkreślił szef rządu. Obecna wersja statutu stanowi rozwiązanie kompromisowe, dużo bardziej zachowawcze od projektu przygotowanego przez katalońskich nacjonalistów. Bardzo duże znaczenie ma jeden z pierwszych zapisów statutu uznający Katalończyków za odrębny naród. Statut wprowadza obowiązek znajomości katalońskiego, jednak zakazuje jednocześnie dyskryminacji z powodów językowych. Ponadto ustanowiony zostaje kataloński wymiar sprawiedliwości oraz wprowadza w wielu dziedzinach stosunki dwustronne pomiędzy lokalnym rządem w Barcelonie i centralnym w Madrycie. W kluczowej sprawie finansowania samorządu przyznaje Katalonii prawo poboru nie wszystkich, lecz tylko nieco ponad połowy podatków. Dotąd Katalonia miała prawo do 33 proc. wpływów z podatku osobistego, 35 proc. z VAT i 40 proc. z podatków specjalnych, np. paliwowego. Teraz Madryt odstąpi jej 50 proc. z podatku osobistego i VAT oraz 58 proc. z podatków specjalnych. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
- https://zrzutka.pl/evh9hv
- Do 18 maja
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
24 czerwca:
1793 - Rewolucyjny Konwent uchwalił konstytucję Republiki Francuskiej gwarantującą po raz pierwszy w historii powszechne prawo wyborcze.
1821 - Wojska Simóna Bolívara zwyciężyły w bitwie o Carabobo, będącej ostatecznym rozstrzygnięciem wojny o niepodległość Wenezueli.
1901 - Otwarto pierwszą wystawę prac Pabla Picassa, hiszpańskiego malarza przez lata związanego z lewicą.
1902 - Urodziła się Lidia Ciołkoszowa, działaczka PPS, historyczka. Żona Adama Ciołkosza. Od 1979 przewodnicząca PPS na obczyźnie, od 1990 honorowa przewodniczaca PPS w kraju.
1905 - W Warszawie PPS zorganizowała powszechny strajk solidarności z robotnikami Łodzi.
1905 - Zmarł Kazimierz Kelles-Krauz, filozof, socjolog, publicysta, pedagog; działacz i teoretyk Związku Zagranicznego Socjalistów Polskich, później Polskiej Partii Socjalistycznej.
1944 - Na stacji kolejowej Ryczów k. Wadowic zginął w walce z Niemcami Adam Rysiewicz, sekretarz OKR (WRN) Kraków.
1945 - W Paryżu powstał Komitet Sekcji Odrodzonej PPS.
1957 - Tajni agenci dominikańskiego dyktatora Rafaela Trujillo przeprowadzili nieudany zamach na centrolewicowego prezydenta Wenezueli Rómulo Betancourta, co wywołało międzynarodowy skandal.
1960 - Patrice Lumumba został pierwszym premierem Demokratycznej Republiki Konga.
1961 - Urodziła się Rebecca Solnit, amerykańska eseistka, aktywistka i historyczka.
?