Chile: Sędzia Guzman broni represjonowanych Indian

[2006-05-30 21:49:00]

Były sędzia śledczy w procesie Augusto Pinocheta, Juan Guzman będzie walczył o prawa represjonowanych Indian Mapuczy. Indianie zwrócili się do niego z prośbą o interwencje w ich sprawie.

Pierwszym działaniem Guzmana było wysłanie listu Aucuana Huilcamana – przywódcy Mapuczy, do przedstawicielstwa ONZ w Genewie. W liście Huicalam stwierdza, że jego społeczność jest ofiarą represji rządu Chile i domaga się interwencji instytucji międzynarodowych.

Mapucze chcą odzyskać swoją ziemię na południu kraju, z której zostali ograbieni, co jest powodem okrutnych represji ze strony władz. Guzman twierdzi, że Indianie w ostatnich latach są notorycznie aresztowani, sądzeni i skazywani na kary do 10 lat pozbawienia wolności za symboliczne i pokojowe okupowanie swoich byłych terytoriów. Takie wykroczenia kwalifikują się, według Guzmana, na co najwyżej kary grzywny.

Policja brutalnie nachodzi domy Indian i przeprowadza rewizję, pod pretekstem poszukiwania broni. Znajduje często maczety i noże, niezbędne im w codziennej pracy. To służy policji jako dowód na zastosowanie prawa antyterrorystycznego.

Przywódca Indian próbował swoich sił w ostatnich wyborach prezydenckich, ale musiał się wycofać na początku kampanii, z powodu braku funduszy. Mapucze liczą w Chile ponad 600 tys. osób, co stanowi ok. 4 proc. ludności tego kraju.

Patryk Kisling



drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


11 lutego:

1900 - W Charkowie została założona podziemna Rewolucyjna Partia Ukrainy (RUP).

1916 - W USA Emma Goldman została aresztowana za wykład o kontroli urodzeń.

1937 - Po uznaniu związku zawodowego United Auto Workers Union przez zarząd firmy, zakończył się strajk okupacyjny w zakładach General Motors.

1941 - Zmarł torturowany przez hitlerowców Rudolf Hilferding, austriacki ekonomista, polityk i publicysta, jeden z teoretyków austromarksizmu.

1948 - Zmarł Siergiej Eisenstein, wybitny radziecki reżyser, scenarzysta, montażysta, operator filmowy, scenograf filmowy i teatralny oraz teoretyk filmu.

1981 - 8 robotników zostało zostało napromieniowanych po wycieku wody z układu chłodzenia w elektrowni atomowej Sequoyah 1 w stanie Tennessee.

1990 - Po 27 latach spędzonych w więzieniu Nelson Mandela wyszedł na wolność.

2006 - Wiceprezydent USA Dick Cheney postrzelił na polowaniu teksańskiego biznesmena Harry'ego Whittingtona.

2007 - W Portugalii odbyło się nieważne z powodu niskiej frekwencji referendum w sprawie liberalizacji prawa aborcyjnego.

2011 - Po wielodniowych manifestacjach ustąpił prezydent Egiptu H. Mubarak.


?
Lewica.pl na Facebooku