Chile: Rząd idzie na ustępstwa
[2006-06-02 14:24:55]
Propozycje obejmują szereg postulatów zgłaszanych przez protestujących, od zmniejszenia opłat za dojazdy poprzez odnowienie będących często w bardzo złym stanie budynków szkolnych, aż do zmniejszenia różnic w dostępie i jakości edukacji w szkołach publicznych. W oświadczeniu Bachelet poinformowała o utworzeniu specjalnego funduszu, z którego finansowane będą tanie posiłki dla najbiedniejszych uczniów oraz renowacja prawie 2 tysięcy budynków szkolnych. Rząd zgodził się również na obniżkę opłat za przejazdy komunikacją miejską oraz zniesienie opłaty wstępnej na studia wyższe, wynoszącej obecnie 55 dolarów. Jesteśmy odpowiedzialni i dlatego nie możemy składać obietnic bez pokrycia, stwierdziła prezydent Chile komentując brak zgody na całkowite zniesienie opłat za dojazdy. Bachelet zapowiedziała także skierowanie do parlamentu pakietu ustaw przywracających państwu nadzór finansowy i programowy nad szkołami publicznymi. Państwo zagwarantuje wszystkim mieszkańcom Chile równy dostęp do edukacji, stwierdziła. Nie podano jednak dalszych szczegołów proponowanych rozwiązań ani kosztów ich wprowadzenia. Przywódcy studentów z zadowoleniem przyjęli oświadczenie rządu, nie określili jednak czy zaproponowane ustępstwa skłonią ich do odwołania zapowiedzianego na poniedziałek strajku generalnego. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
- "PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
- Lca
8 lutego:
1805 - Urodził się Louis Auguste Blanqui, francuski socjalista utopijny, działacz i rewolucjonista.
1858 - Urodził się Szymon Dickstein (Diksztajn), pseudonim Jan Młot, jeden z prekursorów polskiego ruchu socjalistycznego, działacz Wielkiego Proletariatu, popularyzator marksizmu, tłumacz pierwszego tomu „Kapitału”.
1894 - W Warszawie rozpoczął się II Zjazd PPS, który wybrał pierwsze kierownictwo partii, Centralny Komitet Robotniczy oraz postanowił wydawać pismo "Robotnik".
1905 - 3000 robotników strajkowało o w hucie Hantkego w Rakowie k. Częstochowy, domagając się m.in. 8-godzinnego dnia pracy i podwyżki płacy o 30%.
1919 - Wydano dekret uznający związki zawodowe za reprezentację ogółu pracowników.
1921 - Zmarł Piotr Kropotkin, rosyjski uczony i rewolucjonista, z racji arystokratycznego pochodzenia i znaczenia dla ruchu anarchistycznego przełomu wieków, zwany anarchistycznym księciem.
1924 - W Carson City w USA przeprowadzono pierwszą na świecie egzekucję w komorze gazowej.
1962 - Paryska policja zamordowała 9 związkowców z CGT uczestniczących w demonstracji przeciwko OAS i wojnie w Algierii.
1963 - Władze USA zakazały swoim obywatelom podróży na Kubę.
2008 - Partia Polska Lewica została zarejestrowana przez Sąd Okręgowy w Warszawie.
?