Wielka Brytania: Zaburzenia psychiczne u żołnierzy wracających z Iraku
[2006-06-17 08:01:31]
Zdaniem Watsona, problemy psychiczne zdiagnozowane u żołnierzy obecnie mogą częściowo wynikać z traumatycznych doświadczeń pierwszych miesięcy wojny, których skutki objawiają się po dłuższym okresie czasu. Nie zawsze jest też możliwe jednoznaczne ustalenie, czy obserwowane dzisiaj zaburzenia są rzeczywiście wynikiem wojny, czy też efektem przeżyć, do których doszło przed lub po zakończeniu służby, dodał. Większość weteranów wojny w Iraku ma mniej niż trzydzieści lat. Występuje u nich stres związany z traumatycznymi przeżyciami, silna depresja, stany lękowe. Wielu z nich popada w alkoholizm i narkomanię. Żołnierze ci mogą liczyć na opiekę 15 wyspecjalizowanych zespołów terapeutycznych pracujących na oddziałach medycyny wojskowej istniejących w sześciu dużych brytyjskich szpitalach. Ministerstwo Obrony wydaje również ogromne sumy na leczenie i terapię prowadzone w prywatnych klinikach. Osoby, u których po powrocie z wojny lub jeszcze na froncie stwierdzono poważne zaburzenia psychiczne, są również - poza 113 zabitymi i ponad 4 tysiącami rannych Brytyjczyków - ofiarami tej nielegalnej wojny. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
- "PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
- Lca
8 lutego:
1805 - Urodził się Louis Auguste Blanqui, francuski socjalista utopijny, działacz i rewolucjonista.
1858 - Urodził się Szymon Dickstein (Diksztajn), pseudonim Jan Młot, jeden z prekursorów polskiego ruchu socjalistycznego, działacz Wielkiego Proletariatu, popularyzator marksizmu, tłumacz pierwszego tomu „Kapitału”.
1894 - W Warszawie rozpoczął się II Zjazd PPS, który wybrał pierwsze kierownictwo partii, Centralny Komitet Robotniczy oraz postanowił wydawać pismo "Robotnik".
1905 - 3000 robotników strajkowało o w hucie Hantkego w Rakowie k. Częstochowy, domagając się m.in. 8-godzinnego dnia pracy i podwyżki płacy o 30%.
1919 - Wydano dekret uznający związki zawodowe za reprezentację ogółu pracowników.
1921 - Zmarł Piotr Kropotkin, rosyjski uczony i rewolucjonista, z racji arystokratycznego pochodzenia i znaczenia dla ruchu anarchistycznego przełomu wieków, zwany anarchistycznym księciem.
1924 - W Carson City w USA przeprowadzono pierwszą na świecie egzekucję w komorze gazowej.
1962 - Paryska policja zamordowała 9 związkowców z CGT uczestniczących w demonstracji przeciwko OAS i wojnie w Algierii.
1963 - Władze USA zakazały swoim obywatelom podróży na Kubę.
2008 - Partia Polska Lewica została zarejestrowana przez Sąd Okręgowy w Warszawie.
?