Antoniak: Gdyby nie nazizm, miałaby dziś 77 lat

[2006-06-18 01:51:59]

12 czerwca 2006 roku minęła 77. rocznica urodzin Anne Frank, holenderskiej Żydówki z Amsterdamu. Jej nazwisko znane jest dzięki jej osobistym dziennikom, które stały się symbolem literatury holocaustu.

Oto krótkie przypomnienie o niej. Urodziła się 12 czerwca 1929 roku w Holandii. Uczęszczała do szkoły powszechnej. Po przejęciu władzy przez nazistów Adolfa Hitlera w III Rzeszy, prześladowanie Żydów objęło również Żydów holenderskich. Anne Frank została przymusowo relegowana ze szkoły powszechnej i przeniesiona do specjalnej szkoły dla Żydów.

Żydzi holenderscy byli w różnorodny sposób prześladowani. Otto Frank, ojciec Anny, musiał wyprowadzić się z własnego domu. Przez dwa lata ukrywał się wraz z żoną i dwiema córkami u znajomej rodziny holenderskiej. Ukrywali się od 8 sierpnia 1942 do 4 sierpnia 1944 roku. Wtedy właśnie powstały znane dziś wszystkim czytelnikom dzienniki osobiste Anny Frank. Z początku widać w nich zalęknione wpisy 13-latki; potem ton tych dzienników się zmienia, zaczyna być opisywana groza życia w ukryciu, obawa przed denuncjacją. Dzienniki te są wspaniałym świadectwem stosunków międzyludzkich w sytuacji strachu i ciągłych obaw, braku zaufania.

Ostatni wpis pochodzi z pierwszego sierpnia 1944 roku. Na trzy dni przed aresztowaniem rodzina Franków została zadenuncjowana i aresztowana przez gestapo, po czym wywieziona do obozu koncentracyjnego.

Trzy osoby z tej rodziny: matka i dwie córki zginęły w komorze gazowej. Wyzwolenia doczekał tylko ojciec, Otto Frank. Przed zniszczeniem udało się ocalić także unikatowe dzienniki. Zachowała je rodzina osobiście zaangażowana w pomoc rodzinie Franków. Pierwszy raz za zgodą Otto Franka dzienniki jego córki wydano w 1947 roku, potem były one sukcesywnie wznawiane, zyskując sobie coraz większą popularność w krajach Europy i świata. Stały się bestsellerem rangi światowej, choć może w wypadku tego rodzaju literatury słowo bestseller nie jest zbyt adekwatne.

Marcin Antoniak


Autor jest historykiem, absolwentem Akademii Podlaskiej w Siedlcach.

drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


12 lutego:

1906 - We Lwowie rozpoczął swe obrady VIII Zjazd PPS, który zaaprobował taktykę lewicy partyjnej.

1921 - Urodził się Raniero Panzieri, włoski polityk, pisarz i teoretyk marksistowski, znany jako założyciel operaizmu.

1926 - Powstała lewicowa partia ludowa Stronnictwo Chłopskie; programowo zbliżona do PSL "Wyzwolenie"; prezes - Andrzej Waleron.

1970 - W izraelskim nalocie na zakłady metalowe koło Abu Zabal w Egipcie zginęło 70 osób.

1988 - Zmarł Witold Kula, historyk, w latach 1950–1986 profesor Uniwersytetu Warszawskiego, przedstawiciel polskiej szkoły historii społeczno-gospodarczej.

1989 - Zmarł Thomas Bernhard, austriacki pisarz i dramaturg, uważany za jednego z najwybitniejszych reprezentantów literatury niemieckojęzycznej.

2008 - W USA zakończył się 3-miesięczny strajk scenarzystów.


?
Lewica.pl na Facebooku