Somalia: lslamiści przeciw obcym wojskom

[2006-06-18 08:59:35]

Unia Trybunałów Islamskich, która od 5 czerwca kontroluje stolicę Somali sprzeciwiła się wprowadzeniu na terytorium państwa zagranicznych sił pokojowych.

16 czerwca 10 tysięcy mieszkańców Mogadiszu uczestniczyło w proteście zorganizowanym przez islamską milicję. Uczestnicy protestu skandowali "Do diabła z demokracją, szariat jest jedynym rozwiązaniem", "Ameryko, otwórz swe oczy i uszy", "Obalić tak zwany parlament" i "Nie dla etiopskiego rządu".

Unia Trybunałów Islamskich odnosi kolejne sukcesy. Ich milicja zdobyła miasto Jowhar kontrolowane dotąd przez związaną z USA koalicję "panów wojny" Sojusz na rzecz przywrócenia pokoju i przeciwdziałania terroryzmowi.

Z koalicji "panów wojny" wystąpiło w ostatnim czasie trzech jej uczestników. Jeden z nich Mohamed Qanyare Afrah przeszedł na stronę islamistów.

Według niepotwierdzonych informacji 17 czerwca na tereytorium Somalii wkroczyły wojska etiopskie. Jeden z przywódców islamistów Szarif Szejk Ahmad stwierdził, że 300 etiopskich żołnierzy jest już na południowym zachodzie kraju.

Szymon Martys



drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


8 lutego:

1805 - Urodził się Louis Auguste Blanqui, francuski socjalista utopijny, działacz i rewolucjonista.

1858 - Urodził się Szymon Dickstein (Diksztajn), pseudonim Jan Młot, jeden z prekursorów polskiego ruchu socjalistycznego, działacz Wielkiego Proletariatu, popularyzator marksizmu, tłumacz pierwszego tomu „Kapitału”.

1894 - W Warszawie rozpoczął się II Zjazd PPS, który wybrał pierwsze kierownictwo partii, Centralny Komitet Robotniczy oraz postanowił wydawać pismo "Robotnik".

1905 - 3000 robotników strajkowało o w hucie Hantkego w Rakowie k. Częstochowy, domagając się m.in. 8-godzinnego dnia pracy i podwyżki płacy o 30%.

1919 - Wydano dekret uznający związki zawodowe za reprezentację ogółu pracowników.

1921 - Zmarł Piotr Kropotkin, rosyjski uczony i rewolucjonista, z racji arystokratycznego pochodzenia i znaczenia dla ruchu anarchistycznego przełomu wieków, zwany anarchistycznym księciem.

1924 - W Carson City w USA przeprowadzono pierwszą na świecie egzekucję w komorze gazowej.

1962 - Paryska policja zamordowała 9 związkowców z CGT uczestniczących w demonstracji przeciwko OAS i wojnie w Algierii.

1963 - Władze USA zakazały swoim obywatelom podróży na Kubę.

2008 - Partia Polska Lewica została zarejestrowana przez Sąd Okręgowy w Warszawie.


?
Lewica.pl na Facebooku