Argentyna: Jakie są zadania armii?

[2006-06-21 18:06:18]

Prezydent Argentyny Néstor Kirchner wydał dekret szczegółowo określający rolę sił zbrojnych kraju. Tym samym anulowano prawo wprowadzone w 1988 roku, które dawało armii – zależnie od interpretacji – bardzo szerokie uprawnienia w zakresie polityki wewnętrznej.

Minister obrony Nilda Garré wyjaśnił, że nowe regulacje prawne bardzo dokładnie stwierdzają, że najważniejszym i jedynym zadaniem armii jest obrona kraju przed agresją z zewnątrz. Tym samym siły zbrojne nie będą wykorzystywane do działań związanych z bezpieczeństwem wewnętrznym kraju.

Bezpieczeństwo wewnętrzne, włączając w to walkę z handem narkotykami oraz zagrożenie terroryzmem, nie wchodzą w zakres obowiązków armii argentyńskiej. Wojsko nie jest przygotowane do prowadzenia takich operacji, powiedział minister.

Nowe prawo wprowadza również instytucję szefa połączonych sztabów, który będzie dowodził armią, marynarką wojenną oraz siłami powietrznymi, oraz ustanawia cywilną kontrolę nad armią. Wprowadzenie demokratycznej i cywilnej kontroli nad siłami zbrojnymi jest fundamentem pokoju i stabilizacji regionalnej, podkreślił Garré.

Sebastian Maćkowski



drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


8 lutego:

1805 - Urodził się Louis Auguste Blanqui, francuski socjalista utopijny, działacz i rewolucjonista.

1858 - Urodził się Szymon Dickstein (Diksztajn), pseudonim Jan Młot, jeden z prekursorów polskiego ruchu socjalistycznego, działacz Wielkiego Proletariatu, popularyzator marksizmu, tłumacz pierwszego tomu „Kapitału”.

1894 - W Warszawie rozpoczął się II Zjazd PPS, który wybrał pierwsze kierownictwo partii, Centralny Komitet Robotniczy oraz postanowił wydawać pismo "Robotnik".

1905 - 3000 robotników strajkowało o w hucie Hantkego w Rakowie k. Częstochowy, domagając się m.in. 8-godzinnego dnia pracy i podwyżki płacy o 30%.

1919 - Wydano dekret uznający związki zawodowe za reprezentację ogółu pracowników.

1921 - Zmarł Piotr Kropotkin, rosyjski uczony i rewolucjonista, z racji arystokratycznego pochodzenia i znaczenia dla ruchu anarchistycznego przełomu wieków, zwany anarchistycznym księciem.

1924 - W Carson City w USA przeprowadzono pierwszą na świecie egzekucję w komorze gazowej.

1962 - Paryska policja zamordowała 9 związkowców z CGT uczestniczących w demonstracji przeciwko OAS i wojnie w Algierii.

1963 - Władze USA zakazały swoim obywatelom podróży na Kubę.

2008 - Partia Polska Lewica została zarejestrowana przez Sąd Okręgowy w Warszawie.


?
Lewica.pl na Facebooku