Słowacja: Powyborcze niewiadome

[2006-06-24 19:44:10]

W tydzień po zakończeniu wyborów parlamentarnych na Słowacji, przyszłość polityczna kraju pozostaje nadal niejasna. Nie wiadomo, kto będzie rządził krajem przez najbliższe cztery lata.

Misję tworzenia rządu otrzymał Robert Fico - lider zwycięskiej w wyborach partii Kierunek-Socjaldemokracja (Smer-Sociálna Demokracia, 29,14 proc. głosów i 50 mandatów w 150-osobowym parlamencie). Jego ugrupowanie musi jednak poszukać koalicjantów.

Liderzy Smeru rozmawiają ze wszystkimi ugrupowaniami oprócz partii dotychczasowego premiera Mikuláša Dzurindy - Słowackiej Unii Chrześcijańskiej i Demokratycznej (Slovenská Demokratická a Kresťanská Únia - 18,35 proc. głosów i 31 mandatów). Wiadomo już, że na pewno do skutku nie dojdzie koalicja Smeru z Ruchem Chrześcijańsko-Demokratycznym (Kresťansko-Demokratické Hnutie - 8,31 proc. głosów i 14 mandatów) oraz Słowacką Partią Narodową (Slovenská Národná Strana - 11,73 proc. i 20 mandatów). Chadecy nie chcą bowiem współpracować z narodowcami.

Niemożliwa będzie także koalicja, w której znalazłaby się zarówno Słowacka Partia Narodowa, jak i Partia Koalicji Węgierskiej (Strana Maďarskej Koalície - Magyar Koalíció Pártja - 11,68 proc. i 20 mandatów).

Również ewentualny układ koalicyjny Smer - KDH - SMK wydaje się wątpliwy. Takiemu rozwiązaniu sprzeciwia się bowiem wiceprzewodniczący chadeków - Daniel Lipšic. Na koalicję z udziałem Smeru i KDH nalega natomiast prezydent Słowacji - Ivan Gašparovič.

Prawdopodobnymi wariantami rozwoju sytuacji powyborczej na Słowacji są: "koalicja antyliberalna" Smeru, narodowców oraz Partii Ludowej-Ruchu na rzecz Demokratycznej Słowacji (Ľudová Strana-Hnutie za Demokratické Slovensko - 8,79 proc. głosów i 15 mandatów) Vladimíra Mečiara, a także "koalicja kontynuacji", czyli porozumienie rządzących do tej pory SDKÚ, KDH, SMK, przy jednoczesnej "życzliwej neutralności" partii Mečiara.

Bartłomiej Kacper Przybylski



drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


8 lutego:

1805 - Urodził się Louis Auguste Blanqui, francuski socjalista utopijny, działacz i rewolucjonista.

1858 - Urodził się Szymon Dickstein (Diksztajn), pseudonim Jan Młot, jeden z prekursorów polskiego ruchu socjalistycznego, działacz Wielkiego Proletariatu, popularyzator marksizmu, tłumacz pierwszego tomu „Kapitału”.

1894 - W Warszawie rozpoczął się II Zjazd PPS, który wybrał pierwsze kierownictwo partii, Centralny Komitet Robotniczy oraz postanowił wydawać pismo "Robotnik".

1905 - 3000 robotników strajkowało o w hucie Hantkego w Rakowie k. Częstochowy, domagając się m.in. 8-godzinnego dnia pracy i podwyżki płacy o 30%.

1919 - Wydano dekret uznający związki zawodowe za reprezentację ogółu pracowników.

1921 - Zmarł Piotr Kropotkin, rosyjski uczony i rewolucjonista, z racji arystokratycznego pochodzenia i znaczenia dla ruchu anarchistycznego przełomu wieków, zwany anarchistycznym księciem.

1924 - W Carson City w USA przeprowadzono pierwszą na świecie egzekucję w komorze gazowej.

1962 - Paryska policja zamordowała 9 związkowców z CGT uczestniczących w demonstracji przeciwko OAS i wojnie w Algierii.

1963 - Władze USA zakazały swoim obywatelom podróży na Kubę.

2008 - Partia Polska Lewica została zarejestrowana przez Sąd Okręgowy w Warszawie.


?
Lewica.pl na Facebooku