Niemcy: Fischer odchodzi z polityki

[2006-06-29 13:54:13]

Joschka Fischer zamierza zakończyć swoją karierę polityczną. We wrześniu zrzeknie się mandatu posła do Bundestagu. Polityk zamierza pracować naukowo w Stanach Zjednoczonych.

Ten okres mojego życia definitywnie dobiegł końca. Drzwi są zamknięte. Przekręciłem klucz w zamku i wyrzuciłem go - powiedział Fischer po posiedzeniu klubu parlamentarnego Zielonych, na którym ogłosił zamiar zakończenia kariery politycznej. Fischer pożegnał swoich kolegów i koleżanki z partii.

Od września Fischer zamierza wykładać na amerykańskim uniwersytecie w Princeton. Będzie prowadził zajęcia ze sposobów rozwiązywania międzynarodowych kryzysów oraz stosunków transatlantyckich.

Joschka Fischer ma 58 lat. Od 1998 do 2005 roku pełnił funkcję ministra spraw zagranicznych w centrolewicowym rządzie Gerharda Schrödera. Od wielu lat był czołowym politykiem niemieckiej partii Zielonych (Bündnis 90/Die Grünen).

Bartłomiej Kacper Przybylski



drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


13 lutego:

1921 - Moskwa: Pogrzeb Piotra Kropotkina, jednego z głównych ideologów anarchizmu, przerodził się w ostatnią legalną demonstrację anarchistyczną. Wkrótce potem bolszewicy aresztowali większość anarchistycznych działaczy.

1930 - Powstała Komunistyczna Partia Wietnamu.

1961 - Władze separatystycznej kongijskiej prowincji Katanga ogłosiły śmierć Patrice'a Lumumby.

1991 - 403 irackich cywilów zginęło, gdy amerykańska bomba zniszczyła schron w Bagdadzie.

1996 - W Nepalu wybuchła zbrojna rebelia maoistów w celu obalenia monarchii i wprowadzenia na jej miejsce ustroju komunistycznego.

2008 - Laburzystowski premier Australii Kevin Rudd wygłosił w parlamencie przemówienie, w którym publicznie przeprosił Aborygenów za dyskryminację i prześladowania, w tym praktyki tzw. "skradzionego pokolenia".


?
Lewica.pl na Facebooku