Ameryka Południowa: Protesty przeciwko FTA
[2006-07-04 20:25:47]
W stolicy Peru Limie kilka tysięcy osób pikietowało przed siedzibą peruwiańskiego parlamentu, domagając się odrzucenia umowy handlowej ze Stanami Zjednoczonymi. Parlamentarzystów, którzy popierają przystąpienie Peru do FTA nazwali zdrajcami. Demonstracja była również znakiem ostrzegawczym dla prezydenta-elekta Alana Garcíi, który w czasie kampanii wyborczej zapowiadał, że umowa o wolnym handlu - po ewentualnym przyjęciu przez peruwiański parlament - zostanie poddana gruntownej analizie. W Gwatemali rolnicy niezadowoleni z wejścia w życie z początkiem tego miesiąca umowy FTA ze Stanami Zjednoczonymi okupowali przez trzy dni sześć państwowych przedsiębiorstw rolnych położonych na północy i wschodzie kraju. Komitet Jedności Rolniczej, zrzeszającej głównie małych i średnich producentów żywności, obawia się, że w wyniku wejścia w życie FTA znacznemu pogorszeniu ulegnie sytuacja rolników. Od początku lipca, subsydiowana żywność amerykańska może być sprowadzana do Gwatemali bez konieczności płacenia ceł i podatków. Rolnicy wskazują także na brak odpowiednich przepisów prawnych zapewniających im rekomensaty za straty poniesione w wyniku otwarcia granic na amerykańską żywność. Z kolei w Kostaryce przewodniczący jednej z central związkowych Fabio Chavez zapewnił, że związki zawodowe zrobią wszystko, by zahamować wejście w życie porozumienia o wolnym handlu ze Stanami Zjednoczonymi. Jego zdaniem decydujący głos w tej sprawie musi należeć do społeczeństwa i umowa FTA powinna zostać ratyfikowana w drodze ogólnonarodowego referendum. Chavez stwierdził również, że umowa negatywnie wpłynie na życie obywateli kraju. Kostaryka otworzy swoje granice na amerykańskie produkty, pozwoli także ponadnarodowym korporacjom sprywatyzować pozostający jeszcze w rękach państwa majątek. W ten sposób - zdaniem Chaveza - wstrzymane zostaną mechanizmy zapewniające równomierny rozwój kraju. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
- "PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
- Lca
15 lutego:
1910 - Urodziła się Irena Sendlerowa, działaczka społeczna związana z ruchem socjalistycznym. Uratowała 2,5 tys. żydowskich dzieci z warszawskiego getta. Uhonorowana tytułem Sprawiedliwa Wśród Narodów Świata.
1959 - W Danii powstała Socjalistyczna Partia Ludowa (SF).
1971 - Władze PRL odwołały grudniowe podwyżki cen artykułów żywnościowych i podwyższyły najniższe płace.
1977 - Socjaldemokraci wygrali wybory parlamentarne w Danii.
1982 - Agatha Barbara z Partii Pracy została pierwszą kobietą-prezydentem Malty.
1999 - Kurdyjski przywódca Abdullah Öcalan został ujęty przez Turków.
2001 - Opublikowano wyniki sekwencjonowania ludzkiego genomu.
2003 - Przeciwko inwazji na Irak protestowano w 600 miastach na całym świecie. W tym największym w dziejach proteście antywojennym wzięło udział łącznie 8-30 mln ludzi.
2009 - W Wenezueli 54,4% głosujących w referendum opowiedziało się za zniesieniem limitu dwóch kadencji dla prezydenta.
2017 - Zmarła Alicja Jaszczuk, dziennikarka publikująca pod panieńskim nazwiskiem Alicja Stypuła, działaczka organizacji lewicowych i świeckich.
2018 - Khadga Prasad Oli z Komunistycznej Partii Nepalu został po raz drugi premierem.
?