Holandia: Prawica w tarapatach
[2006-07-08 16:45:35]
![]() Prawica padła ofiarą lansowanej przez siebie restrykcyjnej polityki antyimigracyjnej. Prawo azylowe zostało bardzo zaostrzone. Osoby ubiegające się o zgodę na osiedlenie się w Holandii zostały zobowiązane do zdania szeregu testów, potwierdzających między innymi znajomość języka niderlandzkiego i historii Holandii. Autorka reformy przepisów - minister Rita Verdonk (na zdjęciu), została postawiona w trudnej sytuacji, kiedy okazało się, że jej partyjna koleżanka, z pochodzenia Somalijka - Ayaan Hirsi Ali, skłamała we wniosku azylowym i - wedle nowego prawa - powinna zostać deportowana do Somalii. Wbrew oczekiwaniom, Rita Verdonk oświadczyła, że Hirsi Ali może w Holandii pozostać. Miałoby na to pozwalać... prawo somalijskie. Minister Verdonk została oskarżona przez opozycyjną lewicę o hipokryzję i nieuczciwość. Do krytyki dołączyli się także działacze socjalliberalnego ugrupowania Demokraci'66 (Democraten'66) - najmniejszej partii rządzącej koalicji. Zażądali zdymisjonowania Rity Verdonk. Ponieważ premier Jan Peter Balkenende odmówił, Demokraci'66 wycofali się z rządu, opuścili koalicję i przeszli do opozycji. W piątek premier Balkenende dokonał rekonstrukcji rządu, zastępując ministrów wywodzących się z Demokratów'66 politykami liberalnej Partii Ludowej na rzecz Wolności i Demokracji (Volkspartij voor Vrijheid en Democratie). VVD i Chrześcijańsko-Demokratyczny Apel (Christen Democratisch Appel) będą tworzyły więc rząd mniejszościowy, dysponujący 72 głosami w 150-osobowym parlamencie. Premier Balkenende ogłosił, że przyspieszone wybory parlamentarne odbędą się 22 listopada. Szef rządu powiedział, że jest świadomy ograniczeń mniejszościowego gabinetu, jednak dodał, że będzie starał się kontynuować obecną politykę społeczno-ekonomiczną, przygotować budżet na 2007 rok oraz utrzymywać poparcie dla misji wojskowej żołnierzy holenderskich w Afganistanie. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
- "PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
- Lca
12 lutego:
1906 - We Lwowie rozpoczął swe obrady VIII Zjazd PPS, który zaaprobował taktykę lewicy partyjnej.
1921 - Urodził się Raniero Panzieri, włoski polityk, pisarz i teoretyk marksistowski, znany jako założyciel operaizmu.
1926 - Powstała lewicowa partia ludowa Stronnictwo Chłopskie; programowo zbliżona do PSL "Wyzwolenie"; prezes - Andrzej Waleron.
1970 - W izraelskim nalocie na zakłady metalowe koło Abu Zabal w Egipcie zginęło 70 osób.
1988 - Zmarł Witold Kula, historyk, w latach 1950–1986 profesor Uniwersytetu Warszawskiego, przedstawiciel polskiej szkoły historii społeczno-gospodarczej.
1989 - Zmarł Thomas Bernhard, austriacki pisarz i dramaturg, uważany za jednego z najwybitniejszych reprezentantów literatury niemieckojęzycznej.
2008 - W USA zakończył się 3-miesięczny strajk scenarzystów.
?