Wielodzietnym rodzinom grozi ubóstwo

[2006-07-18 19:06:21]

40 proc. rodzin z czwórką i więcej dzieci jest zagrożonych ubóstwem - wynika z danych GUS. Senacka komisja rodziny i polityki społecznej przygotowuje w tej sprawie rekomendacje dla rządu.

Na zorganizowanej we wtorek w senacie konferencji eksperci próbowali odpowiedzieć jak poprawić sytuację rodzin wielodzietnych. Przewodniczący komisji Antoni Szymański zaznaczył, że rodziny wielodzietne wychowują jedną trzecią polskich dzieci, borykając się na co dzień z niezwykle trudną sytuacją finansową. Nie stać je na kształcenie i leczenie dzieci, nie mówiąc już o korzystaniu z dóbr kultury.

Zdaniem prof. Józefiny Hrynkiewicz z Uniwersytetu Warszawskiego niezbędna jest zmiana systemu podatkowego. Nie może być tak, by rodzina z czwórka i więcej dzieci płaciła identyczne podatki jak małżeństwa bezdzietne lub z jednym dzieckiem. Prof. Hrynkiewicz zwróciła uwagę, że coraz częściej dzieci z rodzin o licznym potomstwie trafiają do rodzin zastępczych bądź do domów dziecka tylko dlatego, że rodzice nie są w stanie zarobić na ich utrzymanie.

Pełnomocnik ds. rodziny w biurze Rzecznika Praw Obywatelskich Irena Kowalska wyraziła zaniepokojenie ogromną liczbą listów od zrozpaczonych rodziców, którym odbiera się dzieci. Ich rodziny oceniono jako niewydolne, ponieważ rodzice stracili pracę.

Eksperci byli zgodni, że nie wolno dopuszczać do takich praktyk, bo nawet najlepszy dom dziecka nie zastąpi domu rodzinnego. Ich zdaniem niezbędna jest taka polityka państwa wobec rodzin wielodzietnych, by te były w stanie funkcjonować normalnie.

Waldemar Chamala



drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


13 lutego:

1921 - Moskwa: Pogrzeb Piotra Kropotkina, jednego z głównych ideologów anarchizmu, przerodził się w ostatnią legalną demonstrację anarchistyczną. Wkrótce potem bolszewicy aresztowali większość anarchistycznych działaczy.

1930 - Powstała Komunistyczna Partia Wietnamu.

1961 - Władze separatystycznej kongijskiej prowincji Katanga ogłosiły śmierć Patrice'a Lumumby.

1991 - 403 irackich cywilów zginęło, gdy amerykańska bomba zniszczyła schron w Bagdadzie.

1996 - W Nepalu wybuchła zbrojna rebelia maoistów w celu obalenia monarchii i wprowadzenia na jej miejsce ustroju komunistycznego.

2008 - Laburzystowski premier Australii Kevin Rudd wygłosił w parlamencie przemówienie, w którym publicznie przeprosił Aborygenów za dyskryminację i prześladowania, w tym praktyki tzw. "skradzionego pokolenia".


?
Lewica.pl na Facebooku