Pamięci Kuronia

[2006-09-03 21:36:30]

Na grobie Jacka Kuronia na warszawskich Powązkach zapłonęły dziś setki zniczy. W ten sposób hołd jego pamięci oddali jego przyjaciele, uczniowie, współpracownicy, a także ci, którzy nigdy go nie znali.

Na Powązkach byli m.in. były prezydent Aleksander Kwaśniewski oraz były premier Tadeusz Mazowiecki.

Poparcie dla Kuronia manifestowali też mieszkańcy innych miast. Znicze zapłonęły w Gdańsku, Szczecinie, Łodzi i Krakowie. Wszędzie zgromadzeni wyjaśniali, że bronią pamięci Kuronia przed atakami części mediów i niektórych z polityków.

***


Od kilku dni trwa publiczna debata w sprawie postawy Kuronia, który wielokrotnie zatrzymywany przez Służbę Bezpieczeństwa podczas przesłuchań nie milczał, lecz otwarcie wyrażał swoje poglądy. Młodzi historycy z IPN-u przywołali te fakty, twierdząc potem, że nie chcą burzyć legendy Kuronia, lecz rozpocząć debatę o Okrągłym Stole. Z ich opracowania skorzystało "Życie Warszawy", które wprost napisało, że Kuroń "negocjował" z SB.

Działacze Ligi Polskich Rodzin stwierdzili wówczas, że jeśli informacje się potwierdzą, Kuroniowi należy odebrać Order Orła Białego. Lider ugrupowania Roman Giertych nie poparł wprost tego wniosku, ale powiedział, że Kuroń jest współwinny czegoś gorszego niż współpracy z SB: współodpowiada za porozumienie przy Okrągłym Stole, które było "zdradą ideałów milionów ludzi".

Marek Tobolewski


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


8 lutego:

1805 - Urodził się Louis Auguste Blanqui, francuski socjalista utopijny, działacz i rewolucjonista.

1858 - Urodził się Szymon Dickstein (Diksztajn), pseudonim Jan Młot, jeden z prekursorów polskiego ruchu socjalistycznego, działacz Wielkiego Proletariatu, popularyzator marksizmu, tłumacz pierwszego tomu „Kapitału”.

1894 - W Warszawie rozpoczął się II Zjazd PPS, który wybrał pierwsze kierownictwo partii, Centralny Komitet Robotniczy oraz postanowił wydawać pismo "Robotnik".

1905 - 3000 robotników strajkowało o w hucie Hantkego w Rakowie k. Częstochowy, domagając się m.in. 8-godzinnego dnia pracy i podwyżki płacy o 30%.

1919 - Wydano dekret uznający związki zawodowe za reprezentację ogółu pracowników.

1921 - Zmarł Piotr Kropotkin, rosyjski uczony i rewolucjonista, z racji arystokratycznego pochodzenia i znaczenia dla ruchu anarchistycznego przełomu wieków, zwany anarchistycznym księciem.

1924 - W Carson City w USA przeprowadzono pierwszą na świecie egzekucję w komorze gazowej.

1962 - Paryska policja zamordowała 9 związkowców z CGT uczestniczących w demonstracji przeciwko OAS i wojnie w Algierii.

1963 - Władze USA zakazały swoim obywatelom podróży na Kubę.

2008 - Partia Polska Lewica została zarejestrowana przez Sąd Okręgowy w Warszawie.


?
Lewica.pl na Facebooku