Gruzja: Aresztowania działaczy opozycji

[2006-09-08 14:52:13]

6 września w Tbilisi i innych miastach Gruzji miały miejsce masowe aresztowania członków antyprezydenckiej opozycji.

Na drogi wyjazdowe ze stolicy wyprowadzono, prócz wzmocnionych oddziałów policji również ciężki sprzęt. Aresztowano około 100 aktywistów. Do więzienia trafili działacze partii Sprawiedliwość, szef ruchu AntySoros Maja Nikoleszwili, lider partii Nadzieja Irine Sariszwili Czanturian, oraz przywódca gruzińskich monarchistów Timur Żorżoliana. Igor Georgadze, były szef KGB Gruzji, będący jednocześnie liderem partii Sprawiedliwość przebywa, ze względu na ciążący na nim zarzut terroryzmu, na terenie Rosji. Trzynastu zatrzymanym postawiono zarzut uczestnictwa w zmowie, w celu obalenia władzy państwowej i jej przejęcia.

Opozycja oskarża władzę o represje polityczne i oparcie się o doświadczenia Józefa Stalina z roku 1937. Stwierdzono, że władza obawia się kolejnej ludowej "rewolucji", oraz że stosuje podwójne standardy gloryfikując "rewolucję róż", jednocześnie pacyfikując działania opozycji. Według nich, operacja ta ma podnieść wyjątkowo niskie notowania obozu prezydenckiego przed zbliżającymi się wyborami do władz lokalnych.

Zdecydowanie antyrosyjska polityka Saakaszwilego była bowiem powodem wprowadzenia przez Rosję, będącą dla Gruzji najważniejszym rynkiem zbytu, embarga na najważniejsze towary eksportowe: gruzińskie wino, sery i wodę mineralną. Spowodowało to drastyczne pogorszenie się sytuacji bytowej społeczeństwa, jak też poparcia dla rządzących. Coraz częściej słyszalne są opinie, iż rząd w swych kalkulacjach uwzględnia interesy tylko swych zachodnich sponsorów.

Obóz prezydencki twierdzi, że udaremniona została próba dokonania zamachu stanu, oraz że podczas dokonanych przeszukań zabezpieczono broń i pieniądze pochodzące z Rosji. Strona rosyjska uznała aresztowania za wewnętrzną sprawę Gruzji, zaprzeczyła jakoby brała udział w przygotowaniach zamachu stanu, oraz stwierdziła, że "Gruzja obarcza nas odpowiedzialnością za wszelkie swe problemy".

Karol Templin


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


9 lutego:

1905 - Rewolucja 1905 r.: przed Hutą Katarzyna w Sosnowcu rosyjskie wojsko otworzyło ogień do protestujących robotników kilku zakładów pracy, zabijając 40 i raniąc około 150 osób.

1919 - W Warszawie ukazał się 1. numer tygodnika "Przełom", organu KPRP.

1926 - Podczas demonstracji bezrobotnych w Kaliszu doszło do starć z policją i wojskiem; zginęło 9 demonstrantów, a 60 zostało rannych

1931 - Urodził się Thomas Bernhard, austriacki pisarz i dramaturg, uważany za jednego z najwybitniejszych reprezentantów literatury niemieckojęzycznej.

1938 - XIII Brygada Międzynarodowa im. Jarosława Dąbrowskiego jako jedna z ostatnich jednostek wojsk republikańskich opuściła Hiszpanię, przekraczając granicę z Francją.

1943 - Urodził się Joseph Stiglitz, ekonomista amerykański, noblista, krytyk neoliberalnej globalizacji.

1944 - Zginął ppor. Arkadiusz Degler ps.”Grad”, Szefa Sztabu Armii Ludowej na Okręg Częstochowski, członka ZWM.

1948 - Urodził się Guy Standing, brytyjski ekonomista, specjalista w zakresie rynku pracy, profesor University of London, twórca i współprzewodniczący Basic Income Earth Network.

1950 - Amerykański senator Joseph McCarthy oskarżył 200 pracowników Departamentu Stanu o bycie komunistami.

2001 - 9 osób zginęło, gdy łódź podwodna USS Greeneville staranowała japoński kuter rybacki u wybrzeży Hawajów.


?
Lewica.pl na Facebooku