Gruzja-Rosja: Wzrost napięcia
[2006-09-28 23:11:02]
Przypomnijmy: w środę zatrzymano 4 oficerów, a gruzińscy policjanci otoczyli rosyjską placówkę w Tbilisi, gdzie schronił się kolejny z domniemanych szpiegów. Minister spraw wewnętrznych Wano Merabiszwili poinformował w czwartek, że aresztowani zbierali informacje na temat stosunków Gruzji z NATO, a także o gruzińskich portach morskich, armii oraz partiach opozycyjnych. Merabiszwili uznał, że akcja pozwoliła rozbić „bardzo niebezpieczną grupę”. Jednocześnie Gruzini zatrzymali kilkunastu własnych obywateli, oskarżając ich o przekazywanie informacji Rosjanom. Aresztowania doprowadziły do najpoważniejszego od lat kryzysu dyplomatycznego w stosunkach między oboma krajami. Moskwa twierdzi, że zatrzymani są niewinni i domaga się ich natychmiastowego uwolnienia. Minister spraw zagranicznych Sergiej Ławrow powiedział, że gruzińska akcja miała awanturniczy charakter i zaznaczył, że całą sprawą powinna się zająć Rada Bezpieczeństwa ONZ. Rosyjski MSZ uznał, że na terenie Gruzji jego personel narażony jest na narastające niebezpieczeństwo. Dlatego Moskwa zapowiada, że jej żołnierze będą wraz z rodzinami opuszczać Gruzję. Wyjechać ma też rosyjski ambasador w Tbilisi. Rosyjskie władze już poradziły swoim obywatelom, by unikali podróży do tego kraju. A rosyjska ambasada w Tbilisi wydawać Gruzinom wizy. Gruziński prezydent Michaił Saakaszwili nazwał rosyjską reakcję na aresztowania „histerią”. Tymczasem od tzw. „rewolucji goździków”, która wyniosła go do władzy (w wyborach prezydenckich w 2004 r. zdobył ponad 96 proc. głosów) stosunki między oboma krajami są bardzo napięte. Rosjanie uznają działania Tbilisi za inspirowane przez USA i NATO. Gruzja zmierza do odzyskania kontroli nad wspieranymi przez Moskwę dwoma separatystycznymi republikami - Abchazją oraz Osetią Południową. W tym roku Rosja wprowadziła embargo sanitarne na import gruzińskich towarów, w tym przede wszystkim win, co mocno podkopuje budżet republiki. W Gruzji do dziś stacjonuje ok. 2 tys. rosyjskich żołnierzy. Zajmują oni dwie bazy, pochodzące z czasów ZSRR. Zgodnie z umową z 2005 r. bazy mają być zlikwidowane do 2008 r. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
- "PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
- Lca
12 lutego:
1906 - We Lwowie rozpoczął swe obrady VIII Zjazd PPS, który zaaprobował taktykę lewicy partyjnej.
1921 - Urodził się Raniero Panzieri, włoski polityk, pisarz i teoretyk marksistowski, znany jako założyciel operaizmu.
1926 - Powstała lewicowa partia ludowa Stronnictwo Chłopskie; programowo zbliżona do PSL "Wyzwolenie"; prezes - Andrzej Waleron.
1970 - W izraelskim nalocie na zakłady metalowe koło Abu Zabal w Egipcie zginęło 70 osób.
1988 - Zmarł Witold Kula, historyk, w latach 1950–1986 profesor Uniwersytetu Warszawskiego, przedstawiciel polskiej szkoły historii społeczno-gospodarczej.
1989 - Zmarł Thomas Bernhard, austriacki pisarz i dramaturg, uważany za jednego z najwybitniejszych reprezentantów literatury niemieckojęzycznej.
2008 - W USA zakończył się 3-miesięczny strajk scenarzystów.
?