Wybory na Łotwie: Wyniki exit-polls

[2006-10-08 03:11:42]

Według wstępnych sondaży przeprowadzanych przy wyjściu z lokali wyborczych (exit polls) zwyciężyła opozycyjna prawica, ale przy władzy powinna zostać obecna centroprawicowa koalicja.

Partia Nowa Era (Jaunais Laiks) zdobyła 19 proc. głosów, tuż za nią z 18,5-procentowym poparciem uplasowała się rządząca konserwatywna Partia Ludowa (Tautas Partija). Wywodzący się z niej premier Aigars Kalvitis zapewne pozostanie na stanowisku, bowiem dobre rezultaty uzyskali koalicjanci konserwatystów. Centrowa Unia Zielonych i Związku Rolników (Zaļo un zemnieku savienības) zdobyła 17 proc. głosów, a wspólna lista chadeków z Pierwszej Partii Łotwy (Latvijas Pirmās Partija) i liberałów z Łotewskiej Drogi (Latvijas Ceļš) – 9 proc.

Ani rządząca centroprawica, ani prawicowa opozycja nie popierają nadania pełni praw obywatelskich ludności rosyjskojęzycznej, stanowiącej ok. 18 proc. mieszkańców Łotwy. Oznacza to, że prawdopodobnie nie ulegną zmianie przepisy, na mocy których dyskryminowana jest mniejszość, przybyła do kraju po 1940 r., gdy Łotwę wchłonął ZSRR. Należący do niej mieszkańcy nie mają praw wyborczych i nie mogą pełnić funkcji publicznych.

Na popierane przede wszystkim przez tę ludność Centrum Harmonii (Saskaņas Centrs) głosowało 11 proc. wyborców. Bardziej radykalny, lewicowy blok OPrawa Człowieka na Jednej Łotwie (Par cilvēka tiesībām vienotā Latvijā) zdobył według sondażu 5,24 proc. głosów, czyli jest na granicy progu wyborczego (5 proc.).

W łotewskim sejmie zasiądą jeszcze deputowani radykalnej prawicy z Za Ojczyznę i Wolność (Tēvzemei un Brīvībai/LNNK), których poparło 7,5 proc. wyborców.

Frekwencja wyniosła 62 proc., znacznie mniej niż cztery lata temu (70 proc.). Obecne wybory były piątymi wyborami powszechnymi na Łotwie od czasu odzyskania przez ten kraj niepodległości 15 lat temu.

Dominik Kaczmarski
Marek Tobolewski


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


30 czerwca:

1611 - W lochach wileńskiego ratusza wykonano wyrok śmierci na włoskim kalwiniście Franco de Franco, który został w Polsce skazany na śmierć ze względów wyznaniowych.

1924 - Zmarł Franciszek Stefczyk, działacz spółdzielczy, nauczyciel. W 1889 założył pierwszą na ziemiach polskich wiejską kasą oszczędnościowo-pożyczkową.

1935 - Senegal: Obradował pierwszy kongres Senegalskiej Partii Socjalistycznej.

1966 - USA: Powstała National Organization for Women (NOW), największa amerykańska organizacja feministyczna.

1980 - Zmarła Halina Snopkiewicz, postępowa powieściopisarka, tłumaczka, autorka powieści dla młodzieży.

2005 - Hiszpania: Parlament przyjął ustawę legalizującą małżeństwa par homoseksualnych.

2006 - Zmarł Murray Bookchin, jeden z głównych teoretyków współczesnego społecznego anarchizmu.

2017 - Niemcy: Zalegalizowano małżeństwa osób tej samej płci.


?
Lewica.pl na Facebooku