Spór o UPA na ulicach Kijowa
[2006-10-14 23:46:00]
![]() Z jednej strony stanęli weterani UPA oraz młodsi działacze organizacji ukraińskich nacjonalistów, z drugiej – aktywiści Komunistycznej Partii Ukrainy Petra Symonenki oraz Postępowej Socjalistycznej Partii Ukrainy Natalii Witrynko. Obie grupy liczyły po ok. 1000 osób. Rozdzieliło ich kilkakrotnie więcej milicjantów ze specnazu – nie doszło do starć przeciwników, natomiast nie obyło się bez przepychanek demonstrantów z siłami porządkowymi. Nacjonaliści domagają się uznania UPA za formację walczącą o niepodległą Ukrainę i przyznania jej byłym żołnierzom przywilejów kombatanckich. Dla tęskniących za ZSRR lewicowców "banderowcy" to faszystowscy zdrajcy, którzy walczyli przeciw Armii Czerwonej. Tymczasem prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko skierował do Parlamentu projekt ustawy, uznającej UPA za stronę biorącą udział w walkach podczas drugiej wojny światowej. Podczas spotkania z dziennikarzami w swoich rodzinnych Sumach Juszczenko powiedział, że nie jest jego rolą ocena UPA, ale chciał w ten sposób zmusić parlament do możliwie szybkiego rozpatrzenia tej kwestii. Jego doradcy byli mniej dyplomatyczni, np. jeden z nich, Taras Steckiw, powiedział, że prezydent zrobi wszystko, by weteranom UPA przyznane zostały takie same ulgi i uprawnienia, jakimi na Ukrainie cieszą się kombatanci z Armii Radzieckiej. Symonenko, lider komunistów stanowiących najmniejszą frakcję w parlamencie, zapowiedział, że w swym obecnym składzie Verchovna Rada na pewno nie przyjmnie takiej ustawy, z jaką występuje środowisko Juszczenki. UPA powołana została do życia przez ukraińskich nacjonalistów podczas II wojny światowej. Przez pewien czas podejmowała próby współpracy z Niemcami, walczyła natomiast z radzieckimi partyzantami. Od 1943 r. atakowała obie strony wojny niemiecko-radzieckiej, prowadziła także na masową skalę mordy na mieszkającej na Zachodniej Ukrainie ludności cywilnej. Jak się szacuje wśród jej ofiar było ok. 80 tys. Polaków. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
- "PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
- Lca
12 lutego:
1906 - We Lwowie rozpoczął swe obrady VIII Zjazd PPS, który zaaprobował taktykę lewicy partyjnej.
1921 - Urodził się Raniero Panzieri, włoski polityk, pisarz i teoretyk marksistowski, znany jako założyciel operaizmu.
1926 - Powstała lewicowa partia ludowa Stronnictwo Chłopskie; programowo zbliżona do PSL "Wyzwolenie"; prezes - Andrzej Waleron.
1970 - W izraelskim nalocie na zakłady metalowe koło Abu Zabal w Egipcie zginęło 70 osób.
1988 - Zmarł Witold Kula, historyk, w latach 1950–1986 profesor Uniwersytetu Warszawskiego, przedstawiciel polskiej szkoły historii społeczno-gospodarczej.
1989 - Zmarł Thomas Bernhard, austriacki pisarz i dramaturg, uważany za jednego z najwybitniejszych reprezentantów literatury niemieckojęzycznej.
2008 - W USA zakończył się 3-miesięczny strajk scenarzystów.
?