Pracodawcy chcą podniesienia pensji pracowników

[2006-10-31 23:06:07]

Wczoraj w Business Centre Club, największej organizacji zrzeszającej pracodawców polskich, odbyła się konferencja na temat krajowego rynku zatrudnienia po przystąpieniu do Unii Europejskiej. Pracodawcy wyrazili obawy dotyczące skali emigracji zarobkowej wśród wykwalifikowanych pracowników, ale jednocześnie sprzeciwili się postulatom otwarcia rynku pracy dla imigrantów. Zaapelowali też o podniesienie płac pracowników, które - ich zdaniem - pozostają na niskim poziomie z powodu wysokich kosztów zatrudnienia ponoszonych przez pracodawcę.

Praca w kraju ma przyszłość, gdy pensje będą na poziomie Unii Europejskiej. Obecnie polskie pensje to zaledwie 1/5 unijnych. Domagamy się podniesienia pensji pracownika! - mówił podczas konferencji prezes BCC Marek Goliszewski.

Goliszewski skrytykował też rząd za zaniechanie reformy finansów publicznych w ustawie budżetowej na kolejny rok. Szef BCC podkreślił, że "nadpłata pracodawcy ponad pensję pracownika wynosi od 45 aż do 59 proc. całkowitego kosztu zatrudnienia pracownika" i musi ulec zmiejszeniu. To z kolei jest ściśle związane z koniecznością reformy finansów publicznych - dodał Goliszewski.

Emigracja zarobkowa osiągnęła poziom 1-1,5 miliona. Są to przede wszystkim młodzi, dobrze wykształceni pracownicy (...) Rządowe propozycje otwarcia od stycznia 2007 r. rynku pracy dla pracowników "ze Wschodu", to rozwiązanie o charakterze wyłącznie doraźnym, a nie strategicznym - czytamy w wydanym po konferencji komunikacie BBC.

Wątpliwości co do skuteczności polityki zatrudniania obywateli zza wschodniej granicy Polski wyraził obecny na konferencji przedstawiciel branży budowlanej Dariusz Blocher. "Nawet gdyby nasze władze zdecydowały się otworzyć nasz rynek pracy dla pracowników ze Wschodu: Białorusinów, Ukraińców i Rosjan, to nie jest pewne na ile by to pomogło" - powiedział Blocher. W jego ocenie Białorusini i Ukraińcy chętniej wybieraliby pracę w Moskwie, gdzie stawki miesięczne sięgają 1300 dolarów, a bariery językowe i kulturowe nie istnieją.

Krzysztof Kobrzak


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


15 lutego:

1910 - Urodziła się Irena Sendlerowa, działaczka społeczna związana z ruchem socjalistycznym. Uratowała 2,5 tys. żydowskich dzieci z warszawskiego getta. Uhonorowana tytułem Sprawiedliwa Wśród Narodów Świata.

1959 - W Danii powstała Socjalistyczna Partia Ludowa (SF).

1971 - Władze PRL odwołały grudniowe podwyżki cen artykułów żywnościowych i podwyższyły najniższe płace.

1977 - Socjaldemokraci wygrali wybory parlamentarne w Danii.

1982 - Agatha Barbara z Partii Pracy została pierwszą kobietą-prezydentem Malty.

1999 - Kurdyjski przywódca Abdullah Öcalan został ujęty przez Turków.

2003 - Przeciwko inwazji na Irak protestowano w 600 miastach na całym świecie. W tym największym w dziejach proteście antywojennym wzięło udział łącznie 8-30 mln ludzi.

2009 - W Wenezueli 54,4% głosujących w referendum opowiedziało się za zniesieniem limitu dwóch kadencji dla prezydenta.

2017 - Zmarła Alicja Jaszczuk, dziennikarka publikująca pod panieńskim nazwiskiem Alicja Stypuła, działaczka organizacji lewicowych i świeckich.

2018 - Khadga Prasad Oli z Komunistycznej Partii Nepalu został po raz drugi premierem.


?
Lewica.pl na Facebooku