Strajk w górnictwie?
[2007-01-05 18:42:00]
![]() Na dzisiejszym posiedzeniu Komisji Trójstronnej ds. bezpieczeństwa socjalnego górników minister Paweł Poncyliusz odrzucił większość uwag central górniczych do rządowej strategii działalności górnictwa węgla kamiennego w Polsce w latach 2007-2015. Uzgodnione wspólnie uwagi górnicze związki zawodowe przekazały 11 grudnia ub. roku na spotkaniu z przedstawicielami resortu gospodarki. Rozmowy w tej sprawie miały być kontynuowane dzisiaj w ministerstwie gospodarki. Wiceminister gospodarki stwierdził, że dziś negocjacje się kończą. Ministerstwo zgodziło się przyjąć tylko dwie z dwudziestu uwag, zgłoszonych przez centrale związkowe. W dodatku są to mniej ważne zapisy, natomiast te, które były szczególnie ważne dla górnictwa jako branży strategicznej, zostały przez rząd odrzucone informuje Przemysław Skupin, przewodniczący Zespołu ds. Górnictwa Wolnego Związku Zawodowego "Sierpień`80". Rząd zgodził się tylko na wykreślenie zapisu o tym, że górnictwo ma działać na podstawie ogólnych przepisów z ograniczeniem pomocy finansowej ze strony państwa. Centrale związkowe nie godziły się na taki zapis. Niestety, większość naszych postulatów została odrzucona - mówi Skupin. Po dzisiejszym spotkaniu w ministerstwie wszystkie działające w górnictwie centrale związkowe przyjęły wspólne stanowisko. W związku z odrzuceniem przez rząd RP, reprezentowany przez sekretarza stanu w Ministerstwie Gospodarki, pana Pawła Poncyliusza, propozycji zapisów do Strategii, przedstawionych przez związki zawodowe stwierdzamy, że dziś rząd kończy negocjacje. - czytamy w stanowisku związków. Działające w górnictwie związki zawodowe ogłosiły jednocześnie, że od 8 stycznia br. we wszystkich kopalniach i zakładach działających w górnictwie rozpocznie się pogotowie strajkowe. W środę, 10 stycznia, górnicze związki mają zdecydować o dalszych działaniach. Zdaniem Komisji Krajowej "Sierpnia`80", zaprezentowany przez rząd dokument zakłada realne obniżanie wynagrodzeń górniczych, możliwość prywatyzacji kopalń, a także brak niezbędnych inwestycji, prowadzący w efekcie do likwidacji kopalń i obniżania mocy wydobywczych. Dodatkowo nie zawarto w nim żadnych konkretnych propozycji, odnośnie możliwości np. alternatywnego wykorzystania węgla w gospodarce. Przewodniczący związku, Bogusław Ziętek, przypomniał w dzisiejszym stanowisku, iż rząd Jarosława Kaczyńskiego, zapowiedziawszy rozpoczęcie konsultacji społecznych, poprosił partnerów społecznych, w tym związki zawodowe o przedstawienie uwag do projektu dokumentu. Zdaniem Ziętka, zaprzecza temu praktyka resortyu gospodarki, zaprezentowana podczas dzisiejszych rozmów zgórnikami. Naszym postulatem jest przeprowadzenie rzeczywistych, a nie pozorowanych negocjacji na temat strategii wobec górnictwa kamiennego w najbliższych latach - uważa szef "Sierpnia`80". |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
- "PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
- Lca
11 lutego:
1900 - W Charkowie została założona podziemna Rewolucyjna Partia Ukrainy (RUP).
1916 - W USA Emma Goldman została aresztowana za wykład o kontroli urodzeń.
1937 - Po uznaniu związku zawodowego United Auto Workers Union przez zarząd firmy, zakończył się strajk okupacyjny w zakładach General Motors.
1941 - Zmarł torturowany przez hitlerowców Rudolf Hilferding, austriacki ekonomista, polityk i publicysta, jeden z teoretyków austromarksizmu.
1948 - Zmarł Siergiej Eisenstein, wybitny radziecki reżyser, scenarzysta, montażysta, operator filmowy, scenograf filmowy i teatralny oraz teoretyk filmu.
1981 - 8 robotników zostało zostało napromieniowanych po wycieku wody z układu chłodzenia w elektrowni atomowej Sequoyah 1 w stanie Tennessee.
1990 - Po 27 latach spędzonych w więzieniu Nelson Mandela wyszedł na wolność.
2006 - Wiceprezydent USA Dick Cheney postrzelił na polowaniu teksańskiego biznesmena Harry'ego Whittingtona.
2007 - W Portugalii odbyło się nieważne z powodu niskiej frekwencji referendum w sprawie liberalizacji prawa aborcyjnego.
2011 - Po wielodniowych manifestacjach ustąpił prezydent Egiptu H. Mubarak.
?