Słowenia: Wyższe ceny po wprowadzeniu euro

[2007-01-06 23:50:18]

Od tygodnia walutą w Słowenii jest euro. Obywatele tego kraju skarżą się jednak, że wprowadzenie nowego pieniądza zostało przez wielu przedsiębiorców wykorzystane do podwyższenia cen usług i produktów.

Podwyżki dotyczą przede wszystkim opłat z parkowanie samochodu, cen posiłków w restauracjach i barach, cen gazet i magazynów. Podrożała także kawa i herbata.

Słoweńskie organizacje konsumenckie donoszą, że zgromadziły już ponad 500 skarg na nieuczciwe praktyki przedsiębiorców. Tworzone są tzw. "czarne listy" podmiotów, które wprowadzenie euro wykorzystały do podniesienia cen.

Słowenia jest trzynastym krajem, który wszedł do strefy euro. Z dniem 14 stycznia wspólna waluta Unii Europejskiej całkowicie wyprze z obiegu słoweńskiego tolara. Przedstawiciele Komisji Europejskiej ocenili, że wprowadzenie euro w Słowenii odbyło się bardzo sprawnie.

Na podobne podwyżki narzekali także - między innymi - Włosi i Niemcy. Z badań społecznych wynika, że aż 93 proc. obywateli państw unii monetarnej uważa, że przejście na euro przyczyniło się do podwyżek cen. Niemal 60 proc. Niemców chciałoby, aby do obiegu wróciła marka, natomiast ponad połowa Francuzów nie chciałaby rezygnować z franka, gdyż uważa, iż wprowadzenie euro było niekorzystne dla ich kraju.

Bartłomiej Kacper Przybylski


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


9 lutego:

1905 - Rewolucja 1905 r.: przed Hutą Katarzyna w Sosnowcu rosyjskie wojsko otworzyło ogień do protestujących robotników kilku zakładów pracy, zabijając 40 i raniąc około 150 osób.

1919 - W Warszawie ukazał się 1. numer tygodnika "Przełom", organu KPRP.

1926 - Podczas demonstracji bezrobotnych w Kaliszu doszło do starć z policją i wojskiem; zginęło 9 demonstrantów, a 60 zostało rannych

1931 - Urodził się Thomas Bernhard, austriacki pisarz i dramaturg, uważany za jednego z najwybitniejszych reprezentantów literatury niemieckojęzycznej.

1938 - XIII Brygada Międzynarodowa im. Jarosława Dąbrowskiego jako jedna z ostatnich jednostek wojsk republikańskich opuściła Hiszpanię, przekraczając granicę z Francją.

1943 - Urodził się Joseph Stiglitz, ekonomista amerykański, noblista, krytyk neoliberalnej globalizacji.

1944 - Zginął ppor. Arkadiusz Degler ps.”Grad”, Szefa Sztabu Armii Ludowej na Okręg Częstochowski, członka ZWM.

1948 - Urodził się Guy Standing, brytyjski ekonomista, specjalista w zakresie rynku pracy, profesor University of London, twórca i współprzewodniczący Basic Income Earth Network.

1950 - Amerykański senator Joseph McCarthy oskarżył 200 pracowników Departamentu Stanu o bycie komunistami.

2001 - 9 osób zginęło, gdy łódź podwodna USS Greeneville staranowała japoński kuter rybacki u wybrzeży Hawajów.


?
Lewica.pl na Facebooku