Słowacja: Skandaliczna wypowiedź arcybiskupa
[2007-01-07 23:59:12]
![]() Ja szanuję pana prezydenta Tiso. Bardzo go szanuję, ponieważ pamiętam, że jako dzieci byliśmy bardzo biedni, a kiedy on rządził, byliśmy wtedy na równi z nim - mówił arcybiskup. Sokol jeszcze kilkakrotnie wspominał, że czasy rządów prezydenta Tiso były dla Słowacji czasem dobrobytu. Szczególnie oburzeni wypowiedziami arcybiskupa byli przedstawiciele mniejszości romskiej i żydowskiej. Ladislav Richter z Rady Samorządnych Organizacji Romskich Wspólnot (Rada Mimovládnych Organizácií Rómskych Komunít) zapytał publicznie, czy za czasy dobrobytu arcybiskup Sokol uważa okres, kiedy Romowie nie mogli podróżować środkami komunikacji publicznej, swobodnie poruszać się po miastach, wchodzić do parków, urzędów i sklepów. Przedstawiciel RMORK przypomniał, że to także za czasów prezydenta Tiso w Dubnicy nad Wagiem istniał obóz koncentracyjny dla Romów, a przedstawiciele tej narodowości trafiali również do obozów pracy przymusowej na terenie III Rzeszy. Podobnie wypowiadają się przedstawiciele Centralnego Związku Obywateli Wyznania Żydowskiego w Republice Słowackiej (Ústredný Zväz Židovských Náboženských Obcí v SR), których oburza fakt, że czasami dobrobytu nazywa się okres rządów człowieka, który był odpowiedzialny za deportację 70.000 obywateli do obozów koncentracyjnych w Oświęcimiu, Sobiborze, Treblince, Majdanku oraz Bełżcu. Wypowiedź arcybiskupa skrytykował także premier Słowacji Robert Fico. Szef rządu stwierdził, że holokaust był największą tragedią XX wieku i że przy każdej możliwej okazji należy przypominać o tej tragedii oraz wszystkich za nią odpowiedzialnych, wśród których znajduje się także prezydent faszystowskiego państwa słowackiego Jozef Tiso. Fico jasno stwierdził, że Tiso był odpowiedzialny za deportowanie dziesiątek tysięcy niewinnych Słowaków pochodzenia żydowskiego i romskiego do obozów koncentracyjnych. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
- https://zrzutka.pl/evh9hv
- Do 18 maja
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
21 czerwca:
1812 - W Bonn urodził się Mojżesz Hess, niemiecko-żydowski filozof, jeden z prekursorów socjalizmu.
1905 - Urodził się Jean-Paul Sartre, związany z lewicą powieściopisarz, dramaturg, eseista i filozof francuski. Przedstawiciel egzystencjalizmu. Rozwinął własną wersję socjologii marksistowskiej.
1913 - Urodził się Luis Taruc, filipiński działacz komunistyczny.
1914 - Zmarła Bertha von Suttner, austriacka pisarka, dziennikarka, jedna z wiodących postaci ruchu pacyfistycznego. W 1905 roku została pierwszą kobietą, która otrzymała Pokojową Nagrodę Nobla.
1918 - Zmarł Edward Abramowski, polski myśliciel polityczny. Twórca idei socjalizmu bezpaństwowego. Zwolennik kooperatyzmu.
1922 - Urodził się Joseph Ki-Zerbo, historyk i polityk z Burkina Faso, w 1994 założył Partię Demokracji i Postępu/Partię Socjalistyczną.
1938 - W Warszawie otwarto I Kongres Pracy Społeczno-Obywatelskiej Kobiet z udziałem 40 organizacji kobiecych z całego kraju.
1940 - W nocy z 20 na 21 czerwca masowe egzekucje więźniów politycznych w podwarszawskich Palmirach. Rozstrzelany został m.in. działacz PPS Mieczysław Niedziałkowski.
1985 - Zmarł Tage Erlander, polityk szwedzki. W latach 1946-69 premier i przewodniczący Szwedzkiej Socjaldemokratycznej Partii Robotniczej (SAP)
1996 - Stoczniowcy demonstrowali w Warszawie przeciwko planom likwidacji Stoczni Gdańskiej.
2004 - W wyniku rozłamu Komunistycznej Partii Kazachstanu powstała Komunistyczna Ludowa Partia Kazachstanu
?