PE w sprawie europejskich kolei

[2007-01-19 20:23:06]

Parlament Europejski przyjął w drugim czytaniu pakiet trzech sprawozdań w sprawie projektów przewidujących liberalizację pasażerskiego transportu kolejowego, praw i obowiązków pasażerów oraz kwalifikacji personelu.

Pierwsze sprawozdanie autorstwa niemieckiego deputowanego Georga Jarzembowskiego (Europejska Partia Ludowa) dotyczące liberalizacji pasażerskich przewozów kolejowych, wyznacza termin rozpoczęcia tego procesu odnośnie przewozów międzynarodowych na 1 stycznia 2010. Odrzucono natomiast zapisy przewidujące również liberalizację przewozów krajowych (w tym regionalnych i lokalnych).

Decyzja dotycząca przewozów międzynarodowych spotkała się z krytyką ze strony deputowanych Zjednoczonej Lewicy (GUE/NGL). Holenderski europoseł Erik Mejer, zauważył że decyzja Parlamentu Europejskiego wpisuje się w szerszy kontekst działalności lobby lotniczego, które stara się "wepchnąć pasażerów podróżujących na średnich dystansach do samolotów".

Dobrą wiadomością dla pasażerów będzie natomiast przyjęcie zapisów, w których Parlament przyznaje prawo do rekompensat za opóźnienia pociągów w ruchu pasażerskim. Posłowie proponują rekompensaty w wysokości 25 proc. ceny biletu w przypadku opóźnienia o 60 minut lub więcej i proc. ceny biletu w przypadku opóźnienia o 120 minut lub więcej, o ile winę za opóźnienie ponosi przewoźnik.

Operator sieci kolejowej musi zapewnić dostęp do stacji, peronów i środków transportu eliminując wszelkie bariery utrudniające wsiadanie lub opuszczanie pociągu. W przyszłości w pociągach obowiązkowe będzie tworzenie specjalnych miejsc lub stref do przewozu wózków dziecięcych, rowerów i sprzętu sportowego.

Bartosz Machalica


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


24 czerwca:

1793 - Rewolucyjny Konwent uchwalił konstytucję Republiki Francuskiej gwarantującą po raz pierwszy w historii powszechne prawo wyborcze.

1821 - Wojska Simóna Bolívara zwyciężyły w bitwie o Carabobo, będącej ostatecznym rozstrzygnięciem wojny o niepodległość Wenezueli.

1901 - Otwarto pierwszą wystawę prac Pabla Picassa, hiszpańskiego malarza przez lata związanego z lewicą.

1902 - Urodziła się Lidia Ciołkoszowa, działaczka PPS, historyczka. Żona Adama Ciołkosza. Od 1979 przewodnicząca PPS na obczyźnie, od 1990 honorowa przewodniczaca PPS w kraju.

1905 - W Warszawie PPS zorganizowała powszechny strajk solidarności z robotnikami Łodzi.

1905 - Zmarł Kazimierz Kelles-Krauz, filozof, socjolog, publicysta, pedagog; działacz i teoretyk Związku Zagranicznego Socjalistów Polskich, później Polskiej Partii Socjalistycznej.

1944 - Na stacji kolejowej Ryczów k. Wadowic zginął w walce z Niemcami Adam Rysiewicz, sekretarz OKR (WRN) Kraków.

1945 - W Paryżu powstał Komitet Sekcji Odrodzonej PPS.

1957 - Tajni agenci dominikańskiego dyktatora Rafaela Trujillo przeprowadzili nieudany zamach na centrolewicowego prezydenta Wenezueli Rómulo Betancourta, co wywołało międzynarodowy skandal.

1960 - Patrice Lumumba został pierwszym premierem Demokratycznej Republiki Konga.

1961 - Urodziła się Rebecca Solnit, amerykańska eseistka, aktywistka i historyczka.


?
Lewica.pl na Facebooku