Warszawa: W obronie godności lokatorów

[2007-02-21 19:41:23]

Kilkanaście osób uczestniczyło w zorganizowanej dziś w Warszawie pikiecie w obronie praw lokatorów. Pikietę pod Ministerstwem Sprawiedliwości zorganizowała kampania "Mieszkanie Prawem nie Towarem". Uczestniczyli w niej działacze Czerwonego Kolektywu-Lewicowej Alternatyw, Nowej Lewicy oraz przedstawiciel Wolnego Związku Zawodowego "Sierpień`80".

W pikiecie wzięli udział również przedstawiciele lokatorów z ulicy Konduktorskiej 18 i Marysińskiej 22 w Warszawie, grup którym pomaga kampania MPnT. W obu przypadkach lokatorzy zostali na zimę pozbawieni przez kamieniczników ogrzewania.

Zebrani złozyli w ministerstwie petycję do ministra Zbigniewa Ziobro w której domagali sie bardziej zdecydowanych działań wobec łamiących prawo kamieniczników. Zwrócili również uwagę, że lokatorzy z ul. Konduktorskiej 18 uzyskali orzeczenie sądu nakazujące kamienicznikowi włączenie im ogrzewania, jednak zostało ono zlekceważone i ani policja ani komornik nie chcą przystąpić do jego wyegzekwowania.

Zebrani domagali się także wprowadzenia proponowanego przed wyborami przez PiS projektu ustawy, pozwalającego na zawieranie przez lokatorów umów bezpośrednio z dostarczycielami mediów. Ich zdaniem wyeliminowałoby to stosowany przez kamieniczników proceder wywierania na lokatorów presji poprzez odłączanie mediów nawet w sytuacji gdy za nie płacą.

Posłowie PiS przed wyborami wiele mówili o poprawie sytuacji lokatorów. Dziś gdy są u władzy nie pamiętają o swoich obietnicach - mówił Andrzej Smosarski z CK-LA.

Szymon Martys


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


8 lutego:

1805 - Urodził się Louis Auguste Blanqui, francuski socjalista utopijny, działacz i rewolucjonista.

1858 - Urodził się Szymon Dickstein (Diksztajn), pseudonim Jan Młot, jeden z prekursorów polskiego ruchu socjalistycznego, działacz Wielkiego Proletariatu, popularyzator marksizmu, tłumacz pierwszego tomu „Kapitału”.

1894 - W Warszawie rozpoczął się II Zjazd PPS, który wybrał pierwsze kierownictwo partii, Centralny Komitet Robotniczy oraz postanowił wydawać pismo "Robotnik".

1905 - 3000 robotników strajkowało o w hucie Hantkego w Rakowie k. Częstochowy, domagając się m.in. 8-godzinnego dnia pracy i podwyżki płacy o 30%.

1919 - Wydano dekret uznający związki zawodowe za reprezentację ogółu pracowników.

1921 - Zmarł Piotr Kropotkin, rosyjski uczony i rewolucjonista, z racji arystokratycznego pochodzenia i znaczenia dla ruchu anarchistycznego przełomu wieków, zwany anarchistycznym księciem.

1924 - W Carson City w USA przeprowadzono pierwszą na świecie egzekucję w komorze gazowej.

1962 - Paryska policja zamordowała 9 związkowców z CGT uczestniczących w demonstracji przeciwko OAS i wojnie w Algierii.

1963 - Władze USA zakazały swoim obywatelom podróży na Kubę.

2008 - Partia Polska Lewica została zarejestrowana przez Sąd Okręgowy w Warszawie.


?
Lewica.pl na Facebooku